Podnebí a typické počasí Mosambiku? Rozmanitost, horko i deště

Tropické monzunové klima Mosambiku má pouze 2 roční období, vlhké (horké) a suché (chladné). Vlhké období, které doprovázejí tropické cyklóny, panuje od října do března, průměrné teploty v únoru šplhají v Maputu od 22 do 31 °C, nejtepleji je v lednu. Suché období trvá od dubna do září, průměrné teploty se v červenci pohybují v Maputu od 13 do 24 °C, nejchladněji je v červenci.

Srážky a další projevy mosambického klimatu

Nejvíce prší od konce prosince do poloviny února. Průměrný roční úhrn srážek pro celou zemi činí 590 mm a pohybuje se od 500 do 2 000 mm v závislosti na oblasti. Srážky jsou výrazné zejména v pobřežní oblasti a v horách na severu, směrem jižně od řeky Zambezi je podnebí mnohem sušší.

Mosambik-pocasi.jpg

Obratník Kozoroha prochází městem Inhambane na jihu. Před větrem, nejsilnějšími srážkami a tropickými cyklónami chrání některé z pobřežích nížin Mosambiku ostrov Madagaskar. Klimatické podmínky se různí především v závislosti na nadmořské výšce a geografické poloze. Platí, že čím víc se oblast nachází směrem k rovníku (severně), tím víc tam je horko a vlhko. Na opačnou stranu (jižně) jsou menší horka a větší sucha.

Kdy jet do Mosambiku na dovolenou

Typickou plážovou dovolenou si v Mosambiku užijete mezi květnem a listopadem. Záleží také, jakým aktivitám se chcete věnovat. Na pěší túry jsou vhodné méně deštivé měsíce (od dubna do září), naopak pro rybaření se hodí období od října do března. Ptáky lze nejlépe pozorovat před hlavními dešti (začátek prosince) a na jejich konci (březen a duben).