Doprava po Korfu. Je rychlá, dostupná a bezpečná

K přepravě po Korfu slouží autobusy, taxíky či zapůjčené osobní vozy (motocykly). Železniční tratě kvůli rozměrům ostrova nebyly postaveny. Lodní doprava zajišťuje dosažení blízkých ostrovů (Othonoi, Paxos) i řecké pevniny.

Letiště na ostrově Korfu

Název mezinárodního letiště na Korfu zní Kratikós Aeroliménas „Ioannis Kapodistrias“ (CFU/LGKR). Začalo fungovat již v roce 1937, ke komerčním letům se využívá od roku 1950. Dnes odbaví téměř 3 milióny pasažérů ročně. Let na Korfu z Prahy trvá zhruba 2 hodiny.

Letištní areál navazuje na jižní okraj hlavního města Kerkyra. Z jedné strany ho po dvou třetinách délky lemuje laguna Halikiopoulou a z druhé poloostrov s letovisky Analipsis a Kanoni. Letadla těsně před přistáním přelétávají dva ostrůvky s kostely Pontikonissi a Vlacherna.

Korfu-doprava.jpg

Silniční doprava na Korfu

Po ostrově vede přes 200 kilometrů hlavních (asfaltových) silnic a množství lokálních cest, často bez zpevněného povrchu. Čerpací stanice najdete především v okolí městeček a důležitých rekreačních středisek.

Dopravní předpisy na Korfu vás nepřekvapí

Na Korfu platí obvyklá evropská pravidla silničního provozu:
  • nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 kilometrů za hodinu, mimo obec 80 kilometrů za hodinu,
  • zákaz telefonování při řízení,
  • řidič i spolujezdec musí mít zapnuty bezpečnostní pásy,
  • povinnost použití dětské sedačky,
  • na kruhovém objezdu platí zásadně přednost zprava (změna proti tuzemským předpisům),
  • striktní používání helmy u motocyklistů.
Směrové tabule a označení jsou v řečtině i v latince. Pozor na poněkud svérázný styl jízdy většiny Řeků, buďte proto na silnici obezřetní a vyhýbejte se zbytečným nerozvážnostem.

Cestování po Korfu autobusem

Na ostrově lze v závislosti na poloze cílové stanice využít dva druhy autobusových linek. Modrým autobusům se podle barvy říká „blue buses“ a zastupují městskou hromadnou dopravu v metropoli Kerkyře. Zelené autobusy („green buses“) mají ve skutečnosti různé barvy – béžovou se zelenými pruhy, někdy bez zelených pruhů – a považují se za dálkové. Jezdí po celém ostrově (až do Kavosu).

Modré autobusy na Korfu

Ještě donedávna v autobusech, většinou moderních a klimatizovaných, ale občas ještě zastaralých s dřevěnými lavicemi a bez klimatizace, průvodčí prodávali a kontrolovali jízdenky. To už dnes neplatí, proto doporučujeme opatřit si je předem na hlavním stanovišti v Kerkyře (náměstí San Roko), kde zároveň v informačním okénku vydávají aktuální jízdní řád, tedy pokud zrovna „nedošel“.

V letoviscích lze jízdenku zakoupit v některých kioscích, hotelových krámcích či obchůdcích se suvenýry, stačí požádat o „blue bus ticket“. Jízdenkové automaty se nacházejí též na některých zastávkách mimo město. Jsou-li v provozu, musíte do nich vhodit 1,30 eur v mincích. Zastávky se značí modrou cedulí a platí automaticky i v opačném směru.

Kam jezdí zelené autobusy KTEL?

Klimatizované a pohodlné autobusy KTEL bez místa k stání mohou vézt jen sedící pasažéry. Jízdenky se kupují přímo ve voze, nebo v centrále v Kerkyře nedaleko Nového přístavu, kousek od Nové pevnosti, kde si lze vyžádat i platné jízdní řády.

Z hlavního města vyjíždějí autobusy na čas, obráceně to však neplatí. Nezbývá než vyčkat na zastávce, kterou poznáte podle zelené budky, v níž zpravidla chybějí jízdní řády. Elektronický systém, označující na digitální tabulce dobu čekání na příští spoj, často odmítá poslušnost, nebo neukazuje čas správně.

Pronájem auta na Korfu

Cestovní kancelář FISCHER zajišťuje pronájem vozů prostřednictvím smluvní autopůjčovny za cenově výhodných podmínek. Informace o možnostech pronájmu vozidel a cenách vám poskytne náš průvodce. Zajistí také rezervaci a předání vozu a doporučí vám zajímavá místa a vhodné cesty.

V případě pronájmu vozu (motorky, skútru, čtyřkolky) v jiné autopůjčovně doporučujeme podrobně se seznámit se smlouvou, zvláště s pojištěním automobilu.

Jak taxíkem po Korfu

Na Korfu taxi funguje trošku jinak než u nás. Vozy (poznáte je podle černé barvy a označením TAXI) na zamávání většinou nezastavují, protože bývají plné. Zato mají svá stanoviště, případně je lze přivolat telefonicky na čísle 0030 26610 33811-12 (do ceny taxi na Korfu se pak zahrne i vzdálenost, ze které vůz přijel). Cenu na stanovišti si dohodněte předem, neboť dané taxy málokdo dodržuje. Na trase z Kerkyry na letiště, měřící necelé 3 kilometry, mají řidiči dohodnutou jednotnou minimální taxu.