Olympie

Lokalita: Řecko Peloponés Olympie
Typ: Památka UNESCO

Náš názor

Olympie, rodiště olympijských her

Asi nejsilnějším magnetem Peloponésu je starověká Olympie, více jak jedno tisíciletí místo konání antických olympijských her. Její součástí je starobylý olympijský stadion, chrámy a archeologické muzeum. V roce 1989 se stala součástí kulturního dědictví UNESCO.

Archeologický park Olympie se rozkládá pod Kronovým pahorkem v malebném údolí, kde největší peloponéská řeka Alfios pohlcuje o něco menší Kladeos. Je to asi 20 km od velkého města Pyrgos a 25 km od pobřeží Jónského moře.

Jak se bojovalo o olivový věnec

Za vznikem olympijských her stáli podle pověstí antičtí hrdinové Pelops a Héraklés, z historického hlediska se poprvé uskutečnily již v 11. století př. n. l. Ze začátku se konaly v posvátném okrsku Altis (kde si zároveň trojnásobný vítěz mohl nechat postavit sochu), teprve později na stadionu. Během konání her fungovala tzv. ekecheira („svatý mír“), dočasný smír mezi znesvářenými řeckými obcemi.

V jakých disciplínách se na starověkých olympijských hrách soutěžilo:

  • Běh prostý na jednu délku stadia (192,27 m),
  • běh prostý tam a zpátky (384,54 m),
  • vytrvalostní závod v délce 24 stadií (4,5 km),
  • olympijský pětiboj (běh, skok z místa do dálky, hod oštěpem, hod diskem a pěstní zápas),
  • zápas pankration (volný styl bez použití zbraní),
  • závody koňských spřežení (okruh 7 km na hippodromu)

Úpadek a pád olympijských her

Vrcholem historie her se stala Olympiáda v roce 67 za účasti císaře Nerona. Ovšem roku 393 je křesťanský římský císař Theodosius zakázal kvůli jejich pohanskému původu. Opuštěný a náplavami zanesený olympijský areál objevili až němečtí archeologové v 70. letech 18. století.

V chrámu bohyně Héry se teď každé dva roky zapaluje olympijský oheň. Dnešní obec Olympia (Olymbia) slouží v podstatě jako návštěvnické centrum a ukrývá několik malých muzeí (muzeum současných olympijských her, muzeum historie zdejších vykopávek, historické muzeum).

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím