Korida

Lokalita: Španělsko Andalusie - Costa del Sol Korida
Typ: Kultura

Náš názor

Korida Espaňol

Býčí zápasy jsou národním sportem a symbolem Španělska. Zpočátku patřily k aristokratické zábavě, kdy se proti býkovi bojovalo na koni. V 18. století se z koridy stal lidový sport a před býkem už stál sám člověk bez koně. Stát se známým a úspěšným torerem je ve Španělsku snem mnoha chlapců. Velké peníze ale nejsou tím hlavním motivem, proč vstoupit do arény plné nebezpečí. Je to i popularita a sláva, které jsou spojeny se společenským uznáním.

Počátky novodobé španělské koridy

Jedním ze zakladatelů moderní koridy byl torero Pedro Romero z města Ronda, kde se ostatně nachází také nejstarší býčí aréna postavená v roce 1785. Pedro Romero zavedl pevná pravidla – dělení zápasu na tři části, jednotlivé prvky i způsob zabíjení. Závazně platí, že se korida koná o víkendech asi od 19.00 hodin. Na programu je šest býků a proti nim v zápasech nastupují tři cuadrillas (týmy) torerů. Jedničkou týmu je matador. Ten dokáže svým uměním přivést davy do vytržení či zuřivosti, přesně podle toho, co jim předvede.

Zápas s každým býkem má tři dějství. První je tzv. zkouška kopí. Skládá se z akcí pikadorů v aréně a práce matadorů, jejichž úkolem je chránit pikadory pláštěnkami, jakmile pikadoři spadnou z koně. Druhé dějství patří banderillas. Takto se nazývají dvojice hůlek dlouhých 70 centimetrů, které mají na jednom konci ostrý harpunovitý ocelový hrot. Ty se mají zapíchnout, vždycky po dvou, do svalového hrbu nahoře na šíji býka. Cílem této části je býka zbrzdit a donutit ho dát hlavu níž, aby neútočil tak prudce. Obvykle se vbodávají čtyři páry banderillas.

Ukončení býčích zápasů

Celá akce s banderillas nemá trvat déle než 5 minut. Je-li delší, vyvede to býka z míry a zápas pak nemá patřičné tempo. A v případě, že je býk záludný a nebezpečný, má pak příliš mnoho příležitostí zaútočit na torery, kteří nejsou vyzbrojeni žádným lákadlem. Závěrečný, třetí akt není nic jiného než akt smrti. Nejdříve se odehraje brindisi neboli poklona prezidentovi a dedikace neboli věnování smrti býka, a to buď prezidentovi, či nějaké jiné významné osobě.

Poté následuje práce s muletou. Muleta je kus rudého serže nařaseného na tyčce, má na jednom konci ostrý bodec a na druhém držadlo. Pomocí tohoto nástroje má matador býka ovládnout a připravit si ho k zabití. Jeho umění spočívá v tom, aby životu nebezpečné býkovy rohy přilákal co nejblíže k svému tělu, zachoval si při tom rozvahu a v poslední chvíli se mu elegantně vyhnul. Nakonec se matador postaví proti býkovi a zabodne mu meč hluboko mezi lopatky. V nejlepším případě býk ještě chvíli tiše stojí, jako by žasl nad tím, co se stalo. Potom padne mrtvý k zemi.

  • Neváhejte tedy a navštivte koridu v Andalusii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím