Poloha a geografie Costa Blanca. Kde se nachází a jak vypadá?

Pobřeží Costa Blanca dosahuje délky zhruba 240 kilometrů a táhne se podél Středozemního moře v provincii Alicante na jihovýchodě Španělska. Na severu, kde navazuje na Costa del Azahar, začíná poloha Costa Blanca u městečka Denia (z místního přístavu vyplouvají lodě na Baleárské ostrovy, vzdálené slabých 100 kilometrů). Na jihu, jenom kousek od laguny Mar Menor, která již tvoří součást Costa Cálida, končí Costa Blanca u letoviska El Mojón.

Skála Penyal d´Ifac, význačný prvek geografie Costa Blanca

Geografie Costa Blanca: hory, řeky a jezera

Asi 5 kilometrů od pobřeží, naproti obci Santa Pola, vystupuje z moře nevelký ostrůvek Nueva Tabarca. Nad pobřežím, především v jeho severní části, se zvedají četná pohoří jako Serra de Xorta a Serra d´Orxeta s výškou přes 1 500 metrů. Jižní polovina je výrazně nižší.

Zajímavé hory na Costa Blanca

Název hory Nadmořská výška (v m n. m.) Pohoří Blízké město Zajímavost
Aitana 1 559 Serra d´Orxeta Benidorm Nejvyšší hora regionu, poblíž leží Aitana safari
Pla de la Casa 1 385 Serra de Xorta Benidorm Nedaleko historické obce Guadalest
Maigmó 1 296 Serra de l´Arguenya  Alicante
Bernia 1 126 Serra Bernia Altea Terény pro náročnou horskou turistiku
Penyal d´Ifac 332 Poloostrov Ifac Calp Skála mimořádného tvaru i přírodního bohatství
Z hor k pobřeží Costa Blanca stékají říčky, během léta většinou vysychající. Nejdelší z nich jsou Vinalopó (81 kilometrů) a Montnegre (40 km kilometrů). Výjimku tvoří Río Segura, která dosahuje délky 341 kilometrů a pramení hluboko ve vnitrozemí. Největší jezero Laguna de Torrrevieja patří do přírodní rezervace Parc Natural de Las Lagunas de La Mata y Torrevieja.

Obyvatelstvo a ekonomika Costa Blanca

Oblast Costa Blanca je hustě osídlená především podél pobřeží. Největší města Alicante (330 tisíc obyvatel), Elche (230 tisíc) a Murcia (460 tisíc) se rozkládají na jihu, na severu pulsují rekreační střediska (Benidorm, Calp, la Vila Joiosa). Velkoměsto a turistický magnet Valencie leží u Costa del Azahar.

Město Alicante na Costa Blanca

Hlavním motorem ekonomiky Costa Blanca je cestovní ruch, ale také zemědělství (pěstování ovoce a zeleniny) a rybolov. Za zvláštní zmínku stojí rozsáhlá developerská výstavba v Benidormu, která z něj udělala „španělský Manhattan“.