Obrazy z dějin Lanzarote

Spanelsko-08-Lanzarote-Historicke-mesto-Teguise,-byvala-metropole-Lanzarote.jpg

Lanzarote byl možná ze všech Kanárských ostrovů osídlený jako první, vždyť féničtí obchodníci tady přistáli už někdy v roce 1100 před naším letopočtem. Domorodý název ostrova Tyterogakat (či Tytheroygatra) odkazuje k berberským Tuaregům ze středního Alžírska. Bližší určení a pojmenování Lanzarote i celých Kanárů provedli starověcí učenci Plinius starší a Klaudios Ptolemaios.

Zrození moderního Lanzarote

Moderní dějiny Lanzarote začaly až připlutím janovského obchodníka jménem Lanzerotto Malocello v roce 1312. Na první pohled je tak jasné, odkud Lanzarote získalo své současné pojmenování, které se poprvé objevilo na mapě Angelina Dulcerta roku 1339.

Do přetahované o ostrov mezi Španěly a Portugalci zasáhli v roce 1402 normanští dobrodruzi Jean de Béthencourt a Gadifer de la Salle ve službách kastilského krále Jindřicha III. Svými činy výrazně napomohli k porobení Gaunčů, původních obyvatel ostrova, k jejich obrácení na křesťanství a k ovládnutí ostrova Kastilským královstvím.

Bukanýři a vulkanické výbuchy ničící ostrov

Definitivně se tak stalo smlouvou z Alcáçovasu, v níž se Portugalsko roku 1479 svých práv na Lanzarote ve prospěch budoucího Španělského království vzdalo. Hlavním městem se stala Vila Real, dnešní Teguise.

Přelom 16. a 17. století se nesl ve znamení loupeživých pirátských útoků na ostrov. Mnohem ničivější však byly gigantické sopečné erupce trvající nepřetržitě šest let mezi roky 1730 a 1736 (výbuchy trvaly celkem 2 053 dní). Díky nim má však Lanzarote svoje dnešní neopakovatelné kouzlo. Stačí se vypravit na dobrodružnou cestu do národního parku Timanfaya.

Kroky od červené barvy k rekreačními ráji

Po dvou emigračních vlnách následujících desetiletí se začala postupně rozvíjet průmyslová výroba a chov červce nopálového (cochinilla) pro červené barvivo. V polovině 19. století se hlavním městem stalo Arrecife, jehož přístav získával na obchodní důležitosti.

I s dalšími Kanárskými ostrovy získalo Lanzarote částečnou samosprávu v rámci Španělska roku 1912. Předzvěstí rozvoje cestovního ruchu na ostrově se stalo otevření dvou hotelů v pobřežní oblasti Puerto del Carmen roku 1967. Ale to už je vlastně žhavá současnost.