Historii Srí Lanky silně ovlivnilo náboženství

Dějiny ostrova Srí Lanka jsou dlouhé a pestré. Z podstatné části je charakterizují dva faktory: kolonizace evropskými mocnostmi a napětí mezi Sinhálci a Tamily. Sinhálci tvoří množstvím většinu, vyznávají buddhismus a v minulých staletích vytvořili mocná království Kotte a Kandy. Tamilů je méně, jsou to hinduisté a jejich nejznámějším královstvím byla Jaffna.

Doba před kolonizací Cejlonu

Již v 5. stol. př. n. l. obsadili ostrov nomádští Védové a vzniklo na něm sinhálské království. Od 4. století př. n. l. až do 10. století n. l. byla hlavním městem Anuradhapura. Ve 3. století př. n. l. pronikl na Srí Lanku díky Mahindovi, synovi indického císaře Ašóky, buddhismus. Učení zde získalo velkou popularitu, což dokazuje např. vznik théravádské školy.

Sri-Lanka-Pollonnaruwa,-stara-pamatka-Sri-Lanky.jpg

Cejlon a evropská kolonizace

Ostrov Srí Lanka pro Evropu objevili portugalští mořeplavci (Lourenco de Almeida v roce 1505). V 17. století jej kolonizovali Nizozemci a na přelomu 18. a 19. století převzali Britové. V roce 1802 se Srí Lanka pod názvem Cejlon zařadila mezi britské kolonie. Angličtina se stala oficiálním jazykem.

Moderní dějiny Srí Lanky

V roce 1948 dosáhla Srí Lanka nezávislosti. V té době začínají rozpory mezi menšinovými Tamily a většinovými Sinhálci. Tamilové byli zbaveni občanství a měli být vystěhováni. Na svou obranu však založili hnutí We Tamils Movement.

Na začátku roku 1958 za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho dochází k prvním krvavým střetům s oběťmi na životech. Část tamilského hnutí se v 70. letech radikalizovala a vytvořila organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).

Spor mezi Sinhálci a Tamily přerostl v roce 1983 do občanské války, která trvala více než 26 let. Tygři osvobození tamilského Ílamu byli definitivně poraženi srílanskou armádou 17. května 2009. Srí Lanka od té doby zažívá prudký rozvoj cestovního ruchu a počty návštěvníků se každoročně zvyšují.

Historické památky na Srí Lance

NÁZEV  VZNIK MÍSTO  TYP
Hlavní město Anuradhapura 4. století př. n. l. Anuradhapura město
Hlavní město Polonnaruwa 11. století Polonnaruwa město
Chrám Buddhova zubu 16. století Kandy chrám
Jeskynní chrámy 1. století př. n. l. Dambulla chrám
Kelaniya Raja Maha Vihara 5. století př. n. l. Colombo chrám
Koneswaram 3. století př. n. l. Trincomalee chrám
Nallur Kovil 948 Jaffna chrám
Nine Arches Bridge 1921 Demodara most
Pevnostní systém Galle 16. století Galle opevnění
Skalní pevnost Sigiriya 5. století Sigiriya palác

Řada z nich je součástí světového dědictví UNESCO.