Slunce, teplo a monzuny, to je podnebí Srí Lanky

Dlouhodobá předpověď pro Srí Lanku slibuje na plážích slunečné, tropické počasí s průměrnými teplotami kolem 28 stupňů. V závislosti na čase a na geografické poloze se však může značně lišit. Výrazné klimatické rozdíly na různých místech Srí Lanky způsobují nížiny na pobřeží a vysoká pohoří ve vnitrozemí.

Zemi bohužel častěji ohrožují tropická tornáda a cyklóny. V roce 2004 ji zasáhla mohutná vlna tsunami. V oblastech s nejvyššími úhrny srážek se daří deštným pralesům. Na severu země se vyskytují monzunové lesy se vzácnými stromy.

Kdy na dovolenou na jih a západ Srí Lanky

Jih a západ Srí Lanky, tedy i hlavní město Colombo, ovlivňuje monzun (pravidelný vzdušný proud, nad Indickým subkontinentem mimořádně důležitý) od května do října. Nejvíce prší v červnu a v říjnu, během ostatních měsíců je obloha spíše proměnlivá s občasným deštěm převážně odpoledne a večer.

Za ideální období k dovolené na jižní a západní Srí Lance se považuje prosinec až duben. Ovšem i v tomto termínu se mohou vyskytnout dešťové přeháňky, někdy velice vydatné.

Kdy na dovolenou na sever a východ Srí Lanky

Na severní a východní pobřeží Srí Lanky působí monzun od října do února.

Ideálním termínem k pobytu v této oblasti Srí Lanky je období mezi květnem a zářím, včetně našich tradičních prázdninových měsíců července a srpna.

Podnebí ve vnitrozemí Srí Lanky

Region centrální části vysočiny kolem města Nuwara Eliya je výrazně chladnější než pobřeží a teploty zde dokonce klesají i pod 10 stupňů. Srážky se tady mohou vyskytovat po celý rok.