El Haouaria

Lokalita: Tunisko Tunisko - pevnina El Haouaria
Typ: Historické místo

Náš názor

Jeskyně a sokolové v El Haouaria

Tak trochu odlehlé, avšak pěkné město El Haouaria (Al Huwariyah) láká své návštěvníky mnoha zajímavostmi. Prim mezi nimi hrají antické jeskyně a dlouhá tradice sokolnictví.

El Haouaria (zhruba 10 tisíc obyvatel) se nachází na severním konci poloostrova Cap Bon. Středozemní moře se v těchto místech zakusuje do tuniské pevniny mohutným Tuniským zálivem. Metropole Tunis se odsud nachází asi 100 kilometrů daleko, tedy přibližně stejně jako rekreační zóna u Hammametu.

El Haouaria aneb Aquilaria, „země orla“

Jeskyně El Haouaria (Grottes Romaines či Grottes El Haouaria) vznikaly v lokalitě Ghar El Kebir stovky let těžbou stavebního kamene. Po moři se dopravoval na druhou stranu zálivu, kde se z něj budovalo starověké Kartágo či medína v Tunisu. Podzemní prostory pyramidového tvaru lze navštívit díky širším bočním vstupům.

Geografická poloha, členitý reliéf a příznivé podnebí dělají z El Haouarii oblíbené útočiště mnoha stěhovavých ptáků. Každé jaro se tady na své cestě do Evropy zastaví tisíce dravců, čápů i menších ptáků. V oblasti se proto už od dávných dob udržuje umění sokolnictví, což dokazují i některé mozaiky v Národním muzeu v Bardě.

Podobná místa