Poloha a geografie Tuniska
Zeměpis Tuniska
Poloha a rozloha
Tuniská republika má rozlohu více než 162 tisíc kilometrů čtverečních a nachází se v severozápadní části afrického kontinentu u břehů Středozemního moře. Sousedí s Libyí a s Alžírskem, s nimiž a ještě s Marokem vytváří zeměpisnou a historickou jednotku nazývanou Maghreb (arabsky „západní“).
Povrch
Tunisko je velmi členité. Na severu se vypíná horský masiv Dorsale (s nejvyšší tuniskou horou Džabal aš-Šánabí, 1 544 m n. m.), vnitrozemí tvoří stepi, jih pokrývá poušť Sahara a východní oblast představuje pobřežní pás.
Kolik lidí žije v Tunisku?
V Tunisku žije okolo 11,8 milionů obyvatel. Jsou velmi přátelští, přívětiví a stále usměvaví. Tunisané se nikam neženou, vždy si najdou čas na odpolední skleničku mátového čaje, silné maurské kávy a oblíbenou vodní dýmku. Jsou milovníky nejen života jako takového, ale i zpěvu, tance a klábosení s přáteli.
Hlavním městem Tuniska je starobylý Tunis. V minulosti vešel do povědomí pod názvem Kartágo a nejčastěji se spojuje s jedním z nejznamenitějších vojevůdců světových dějin Hanibalem. Další velká města jsou Sfax, Sousse a Kairouan.
Ekonomika Tuniska
Tuniské hospodářství je založeno na průmyslové výrobě. Z těžkého průmyslu se země orientuje na těžbu ropy a fosfátů, z lehkého na zpracování textilu a potravinářství. Tunisko vyváží olivový olej, ovocné a rybí konzervy, datle, víno. Velké příjmy, až 10 % hodnoty hrubého domácího produktu, pochází z cestovního ruchu.