Artemidin chrám v Efesu

Lokalita: Turecko Egejská riviera - Bodrum Artemidin chrám v Efesu
Typ: Historické místo

Náš názor

Artemidin chrám v Efesu, jeden ze sedmi divů světa

Na místě dnešní ruiny slavného Artemidina chrámu v Efesu (neboli Artemisionu) stálo mnoho svatyň zasvěcených anatolské bohyni plodnosti Kybele, později bohyni lovu Artemis. Chrámy byly devětkrát zničeny a znovu vystavěny.

Artemidin chrám (resp. to, co z něj zbylo) stojí jenom kousek od pahorku s dalšími nálezy starověkého Efesu včetně tzv. Jeskyně sedmispáčů. Tedy na západním okraji tureckého městečka Selçuk a asi 5 kilometrů od letiště Selçuk-Efes Havaalani. Správní centrum celé oblasti Kusadasi se rozkládá zhruba 20 km odsud.

Nejhezčí z devíti chrámů

Předposlední, osmý z chrámů v Efesu byl po celé Anatolii, Řecku a přilehlých oblastech známý svou velikostí (půdorys 115 x 55 metrů) a nádherou (125 jónských sloupů). Na jeho výzdobě se ostatně podíleli nejpřednější umělci té doby. Díky tomu byl chrám považován za jeden ze sedmi divů světa. Roku 356 př. n. l. ho však zapálil jistý Hérostratos, který se takto chtěl zapsat do dějin.

Poslední, devátý chrám stál na základech předchozího. Měl stejnou velikost, ale byl větší o třináctistupňové schodiště, které se k chrámu sbíhalo ze všech stran.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím