Geografie Egejské riviéry v okolí Kusadasi: kde leží a jak to tam vypadá?

Oblast Kusadasi tvoří součást Egejské riviéry na západě Turecka. Zabírá zhruba 300 kilometrů pobřeží Egejského moře mezi poloostrovem Karaburun na severu (naproti řeckému ostrovu Chios) a národním parkem Dilek-Menderes na jihu (naproti řeckému ostrovu Samos).

Egejska-riviera-Kusadasi-geografie.jpg

Romantické pobřeží a zálivy

Celou oblast, spadající do provincie Izmir, charakterizuje romantické pobřeží s řadou divokých skal a rozmanitých zálivů. Ve spojení s průzračně čistou vodou se jedná o skutečnou prázdninovou lahůdku. Krajina se z moře východním směrem rychle zvedá do kopců pohoří Aydin Daglari, jehož nejvyššími body jsou Boz Daglari (Bozdag – 2 154 m n. m.) a Cevizli Dagi (1 630 m n. m.).

Města a letoviska kolem Kusadasi

Hlavními rekreačními středisky v okolí Kusadasi jsou Gumuldur, Ozdere a Sigacik (Seferihisar). V přístavním městě Kusadasi žije na 50 tisíc obyvatel. K jeho chloubě patří středověký tzv. Pirátský hrad, krásná pobřežní promenáda a několik akvaparků.

Celá Egejská riviéra se vyznačuje vysokou hustotou osídlení. Místní metropole Izmir (česky Smyrna) má asi 4 milióny obyvatel. Do hlavního tureckého města Ankara je to přibližně 600 kilometrů, do světoznámého Istanbulu jenom o trochu méně.