Istanbul

Lokalita: Turecko Turecká riviéra Istanbul
Typ: Město

Náš názor

Istanbul, nádherná metropole dvou světadílů

Ne každé město se může pochlubit polohou na dvou kontinentech. Istanbul ano! Je protnutý Bosporskou úžinou a charakteristický množstvím kopulí a minaretů. A spoustou dalších zajímavých památek.

V celé istanbulské aglomeraci žije přes 14 miliónů obyvatel, což z ní dělá jedno z nejlidnatějších sídel Evropy. Leží na březích Marmarského moře, které legendární Bospor spojuje s Černým mořem na severu. Západním směrem se po zhruba 250 km dostanete k bulharským a řeckým hranicím, východně se rozevírá nekonečné turecké vnitrozemí.

Největší pamětihodnosti Istanbulu

Historie Istanbulu sahá až do nejstarších, starověkých dob. Nejdříve byl Byzantiem, později pod názvem Konstantinopol hlavním městem Východořímské říše. Již jako Istanbul (v českém prostředí též Cařihrad) se stal správním centrem Osmanské říše. Přestože se roku 1923 stala hlavním městem Turecké republiky Ankara, Istanbul je dodnes kulturní a obchodní křižovatkou země.

Pro turisty je zajímavější část evropská s historickým centrem a většinou významných památek. Patří k nim Modrá mešita, Konstantinův sloup (Čemberlitaš), chrám Hagia Sophia, Velký bazar (Kapali Carsi), Hipodrom, palác Topkapi s harémem, mešita Süleymana Nádherného (Süleymaniye Camii), palác Dolmabahce či Jerebatanské cisterny.

Nenechte si však ujít ani procházku asijským Istanbulem, určitě nebudete zklamáni. Najdete zde například Galatskou věž, krásné mešity nebo malebné osmanské letní vilky (yali), postavené během 18. a 19. století.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím