Side

Lokalita: Turecko Turecká riviéra Side
Typ: Město

Náš názor

Side, bohatě popsaná stránka historie

Podle místní legendy si lokalitu, kde dnes stojí nádherné město Side, vybrali antičtí milenci Kleopatra a Marcus Antonius pro své romantické schůzky. Obdivovat můžete starověké divadlo, přístav, archeologické muzeum, byzantskou baziliku a další zajímavé stavby.

Side se nachází v těsném sousedství moderního města Manavgat. Objevíte ho přímo u břehů Středozemního moře, v srdci Turecké riviéry. Antalya odsud leží asi 70 kilometrů západně a Alanya zhruba 60 kilometrů východně.

Prohlédněte si kus antických dějin v Side

Kdysi bývalo Side malou rybářskou osadou, založenou Řeky a obklopenou liduprázdnými písečnými plážemi. Bohatství přístavního města ve 2. a 3. století n. l. pocházelo především z pirátských lupů a obchodu s otroky. V byzantském období zde vyrostlo několik křesťanských chrámů, avšak po pozvolném úpadku úplně zaniklo v 9. století. Turečtí rybáři se tu usídlili opět až počátkem 20. století.

Antické divadlo v Side, postavené v helénském období, patřilo s kapacitou 15 tisíc diváků ve 49 řadách k největším v celé oblasti. Naproti němu spatříte zbytky agory, kde probíhaly trhy s otroky. V 7 metrů vysokých halách s 25 sloupy fungovaly četné obchody a lázně, uprostřed všemu dominoval chrám Tyché (bohyně štěstí). Nedaleko odtud sídlí archeologické muzeum.

Nově vybudovaný přístav v Side stojí na antických troskách. U něj se povalují pozůstatky Apollonova a Artemidina chrámu z 2. století n. l. Některé ze zachovalých sloupů nechala opětovně vztyčit jistá americká turistka na památku svého manžela, se kterým ruiny mnohokráte navštívila. V jejich blízkosti stojí částečně zachovalá, ohromná bazilika z byzantského období.

Podobná místa