1. Fischer.cz
  2. Barbados
  3. Důležité informace

Důležité informace o Barbadosu

Státní zřízení

Ostrovní království Barbados, člen Commonwealthu a několika karibských organizací (Karibské společenství, Sdružení karibských států apod.), je parlamentní konstituční monarchií. Formální hlavou státu je britská královna. Zastupuje ji generální guvernér, zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament.

Dulezite-informace-Barbados.jpg

Administrativní členění

Barbados se dělí do 11 samosprávních jednotek (farností):

Název jednotky Rozloha (v kilometrech čtverečních) Správní centrum
Saint Philip 60 Crane
Christ Church 57 Oistins
Saint George 44 Bulkeley
Saint Michael 39 Bridgetown
Saint Andrew 36 Greenland
Saint Lucy 36 Crab Hill
Saint John 34 Four Roads
Saint Peter 34 Speightstown
Saint Thomas 34 Hillaby
Saint James 31 Holetown
Saint Joseph 26 Bathsheba

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Barbadosu je angličtina.

Časový posun

Časový posun na Barbadosu činí oproti středoevropskému času mínus 5 hodin. Během letního času rozdíl narůstá na mínus 6 hodin. Pokud je v ČR například 15 hodin, na Barbadosu mají 10 hodin. Od března do října (letní čas) je na Barbadosu ještě o 1 hodinu méně (9 hodin).
  • Během zimního času: Barbados -5 hodin.
  • Během letního času: Barbados -6 hodin.

Měna a peníze

Peněžní jednotka barbadoský dolar (Bds$) vznikla v roce 1973 a dělí se na 100 centů, platit však můžete i americkými dolary. Pevný kurz mezi oběma měnami činí 1 USD = 2 Bds$. V oběhu jsou mince v nominálních hodnotách 1, 5, 10 a 25 centů i 1 barbadoský dolar, bankovky 2, 5, 10, 20, 50 a 100 barbadoských dolarů.

Komunikace

Internet

Pokrytí ostrova internetem je na slušné úrovni, ve městech fungují internetové kavárny, hotely a mnohé obchody nabízejí wi-fi signál.

Pošta

Poštovní služby (Barbados Postal Service – B. P. S.) jsou dostupné po celé zemi, úřady otevírají mezi 8.00 a 15.00 (pondělí) a 8.00 a 15.30 (úterý až čtvrtek). Zásilky do České republiky putují kolem 14 dnů.

Telefonování

Moderní telekomunikační systém na Barbadosu umožňuje bezproblémové volání do celého světa. Signál GSM pokrývá celý ostrov a roamingové služby českých operátorů fungují velmi dobře.

Důležitá čísla

  • Předvolba: +1246
  • Ambulance: 511
  • Hasiči: 311
  • Policie: 211

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky na Kubě

Embajada de la República Checa
Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43
Nuevo Vedado
CP 10600
La Habana
E-mail: havana@embassy.mzv.cz
Telefon: +53 7883 3201, +53 7883 3467
Web: Mzv.cz

Zdravotní péče

Soukromé kliniky na Barbadosu poskytují vynikající zdravotní péči, ovšem ošetření se platí předem a v hotovosti. Před dovolenou na Barbadosu proto doporučujeme uzavřít cestovní a zdravotní pojištění.

Chybu neuděláte ani s kvalitně vybavenou lékárničkou obsahující repelent, přípravek na ošetření štípnutí hmyzem a léky zmírňující průjem, zvracení, horečku, nachlazení, záněty a alergické reakce.

Celní předpisy

Pro Barbados platí obecné celní předpisy zakazující dovoz zbraní, střeliva, drog a zemědělských produktů. Věci denní potřeby a adekvátní hotovost lze dovézt bez celních formalit.
(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Barbadosu.)

  • Zpět na přehled informací o Barbadosu a nabídku zájezdů.