1. Fischer.cz
  2. Brazílie
  3. Praktické informace

Praktické a užitečné informace o Brazílii

Připravili jsme pro vás několik praktických informací, které se vám během pobytu v Brazílii budou hodit.

Jaký elektrický proud má Brazílie

Napětí v síti se v Brazílii pohybuje v rozmezí 110 až 220 voltů, Rio de Janeiro nevyjímaje. Pro evropský typ zástrček budete potřebovat adaptér, který se dá bez problémů pořídit v mnoha obchodech ve městě i přímo na letišti ve free-shopu. Některé hotely mohou využívat také zásuvky s napětím 220 voltů, ty ale bývají označené.

Prakticke-informace-Brazilie.jpg

Pitná voda v Brazílii

Voda z kohoutku je pitná, není ale od věci ji před konzumací raději převařit. Pakliže nechcete zbytečně riskovat a pít jen vodu balenou, dejte si pozor také na kostky ledu v nápojích. V případě obtíží lze v místních lékárnách pořídit vhodné léky.

Brazílie, bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace v Brazílii není 100% stabilní, zejména v metropolích jako Rio de Janeiro.

Veškeré doklady včetně cestovních je nejvhodnější mít po celou dobu pobytu v hotelovém trezoru. V destinaci k prokázání totožnosti stačí kopie cestovního pasu. Mějte u sebe pouze minimální hotovost a cennosti raději nechte v hotelovém pokoji po celou dobu pobytu. Snažte se vypadat co nejméně jako turista, zmenšíte riziko přepadení. Pokud s sebou budete brát videokameru (fotoaparát), noste ji tak, aby nebyla na očích. Nikdy nenechávejte svá zavazadla a tašky bez dozoru!

V Riu de Janeiru doporučujeme:

  • ignorovat nabídky k návštěvě chudinských čtvrtí,
  • nechodit tunely mezi jednotlivými částmi města,
  • využívat k přepravě primárně taxi,
  • pohybovat se všude ve skupinách, je-li to možné.

Pakliže budete mít pocit, že vás někdo sleduje, co nejrychleji vyhledejte nějaký obchod, hotel či jiné bezpečné místo.

Co dělat, kdybyste se ocitli v nouzi

V případě přepadení dejte, pokud možno v co největším klidu, útočníkům vše, co po vás budou chtít. Nesnažte se bránit, utéct ani se domluvit. Nedívejte se útočníkům přímo do očí. V drtivé většině případů jakékoliv pokusy o sebeobranu nekončí pro turisty dobře.

Dojde-li ke krádeži cestovního pasu, nechte si na policejní stanici vyhotovit protokol o odcizení dokladu a obratem kontaktujte český zastupitelský úřad.

Vychutnejte si opalování v Brazílii

Nezapomínejte na to, že v Brazílii panuje skutečně tropické počasí. Nechcete-li si zkazit dovolenou hned na začátku, dodržujte pitný režim, nechoďte na přímé slunce zejména přes poledne a používejte opalovací krém nejlépe s vysokým faktorem. Lépe dbát na zdravotní doporučení, než později litovat.

Jak se obléct na pláže v Riu

Pokud jde o vhodné oblečení na pláž a pravidla slunění, je Rio de Janeiro poměrně benevolentní. Na plavky i těch nejmenších rozměrů jsou místní zvyklí, pokud jde ale o nahotu, té se raději zdržte.

Jak se domluvit v Brazílii

Oficiálním jazykem Brazílie je portugalština. Ve srovnání s evropskou portugalštinou má ale trochu jiný přízvuk a některé odlišné výrazy. Mnoho Brazilců mluví anglicky a španělsky, někteří také italsky, německy nebo domorodými a dalšími jazyky.

  • Zpět na přehled informací o Brazílii a nabídku zájezdů.