Dubrovník

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Dubrovník
Typ: Město

Náš názor

Dubrovník, jediná skutečná perla Jadranu

K nejvýznačnějším historickým místům celého Chorvatska patří Dubrovník, zaujímající čestné místo na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. K jeho pohádkové atmosféře přispívá unikátní subtropická vegetace a mimořádně hodnotná architektura.

Starobylý Dubrovník a jeho okolí je exklávou Chorvatska, od zbytku jeho území oddělenou nedlouhým pobřežím Bosny a Hercegoviny. Hrdě se rozkládá na nejjižnějším dalmatském břehu pod kopcem Srď (399 m n. m., pevnost na něm je dosažitelná lanovkou). Přímo do města se zařezává asi jeden kilometr dlouhá zátočina, na jejímž konci byla vybudována jachetní marina.

Historickým Dubrovníkem z jednoho konce na druhý

Dubrovník (přes 40 tisíc obyvatel) vznikl ve 12. století spojením slovanské osady Dubrava a románské obce Laus. Na sklonku středověku dosáhla zdejší městská republika mocenského vrcholu, což dokazuje flotila 180 velkých lodí či dodnes dochované hradby dlouhé takřka 2 km (a pevnosti Lovrijenac a Bokar).

Středověké jádro Dubrovníku, nacházející se na nevýrazném poloostrově, se může pochlubit opevněním svatého Jana, fontánou Onofrio či starou lékárnou. Projděte se po rušné třídě Stradun a nevynechejte ani kulturní festival Dubrovnické letní hry. V blízkém okolí můžete navštívit ostrovy Mljet, Šipan a Lokrum, akvárium, moderní most Franjo Tudmana či uměleckou galerii a poučné Námořní muzeum.

  • Neváhejte tedy a navštivte Dubrovník v Dalmácii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím