Krka

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Krka
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Národní park Krka

Jestli se některé z míst v Chorvatsku může svou krásou vyrovnat slavným Plitvickým jezerům, pak je to jedině dalmatský národní park Krka. Pyšní se systémem jezírek a vodních kaskád o celkové výšce několika desítek metrů. Zdejší krasové vodopády jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě.

Osou národního parku Krka (založen roku 1985) je řeka stejného názvu. Na povrch se dere hluboko pod horou Sinjal (s 1 831 metry nejvyšší v Chorvatsku), aby po 73 kilometrech u Šibeniku splynula s Jaderským mořem. NP Krka se táhne od města Knin na severu až k městečku Skradin na jihu a překonávají ho pouze dva silniční mosty.

Soutěsky a peřeje Krky

K největším lákadlům v národním parku Krka patří vodní kaskády jako Manojlovački slapovi (celková výška téměř 60 metrů), Roški slap (výška 26 metrů) nad Visovačským jezerem a především proslulý Skradinski buk. 17 teras Skradinských vodopádů měří dohromady skoro 46 metrů na výšku, 800 metrů na délku a 170 metrů na šířku. V letním horku tady asi jen těžko odoláte osvěžující koupeli.

Na ploše 109 kilometrů čtverečních ukrývá národní park Krka 860 rostlinných a 18 rybích druhů a poddruhů. Na malém ostrově Visovač stojí starý františkánský klášter z 15. století. Lze k němu uskutečnit pěkný výlet na lodi.

  • Neváhejte tedy a navštivte NP Krka v Dalmácii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím