Risnjak

Lokalita: Chorvatsko Kvarner Risnjak
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Jak je krásný Risnjak

Vlk, medvěd a rys patří ke třem typickým zástupcům živočišné říše v pohoří Risnjak – podle poslední z této trojice šelem dokonce dostal (jak hovoří jedna z legend) kdysi dávno své jméno. Není divu, že velká část jeho území byla v roce 1953 prohlášena národním parkem. Nejzelenějším ze všech osmi, které v Chorvatsku najdete.

Národní park Risnjak (současná plocha činí 64 kilometrů čtverečních) se rozkládá 20 km od břehů Kvarneru, v divoké části Dinárského pohoří vymezené dálnicí z Rijeky do Záhřebu na jihu a hranicí se Slovinskem na severu. Osou severní poloviny parku je údolí řeky Kupa, jihu dominuje nejvyšší bod celého pohoří Veliki Risnjak (1 528 m).

V létě, v zimě do Risnjaku

NP Risnjak pokrývá bukový a jedlový porost (udržovaný záměrně bez lidských zásahů jako prales), ve výškách přes 1 200 metrů střídaný klečí a travinami. Typická je pro něj mimořádná pestrost flóry (až 1 500 druhů) i fauny (tetřev, jestřáb, prase divoké, datel, výr, jelen, kuna, srnec, lasička, kamzík, jezevec, divoká kočka atd.).

Naplánujte si výlety do národního parku Risnjak. Nevynechejte během nich některou z mnoha nádherných vyhlídek, rozeklaných skalních stěn, krasových útvarů či studánek. Ideálním způsobem, jak území poznat, je túra po naučné stezce „Leska“, vycházející z vísky stejného názvu. Lyžařský areál Platak je vyhlášený bohatou sněhovou nadílkou po celou zimu.

  • Neváhejte tedy a navštivte Risnjak v oblasti Kvarneru.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím