Poloha, ostrovy, řeky a další geografie Kvarneru

Záliv Kvarner (chorvatsky Kvarnerski zaljev, italsky Quarnaro) vymezuje na západě poloostrov Istrie a na východě pobřeží chorvatského regionu Lika. Jeho celková plocha dosahuje zhruba 3 700 kilometrů čtverečních včetně řady ostrovů.

Jaké ostrovy zaplňují Kvarner

Délka kvarnerského pobřeží, dobře dostupného dálnicí od slovinských hranic, dosahuje i zásluhou ostrovů více jak tisíce kilometrů. Cres a Lošinj kdysi tvořily jeden velký ostrov (Apsyrtides), který ve starověku rozdělil průplav (Osorski tjesnac).

Kvarner-Kouzelne-jadranske-pobrezi-Kvarneru.jpg

Originální Kvarnerská riviéra se v původním slova smyslu rozkládá mezi letoviskem Duga Uvala na východní straně poloostrova Istrie a tradičními lázněmi Opatija úplně na severu. Dnes se oblastí Kvarneru z hlediska turistického ruchu rozumí spíše Kvarnerský záliv od letoviska Opatija na severu po městečko Karlobag na jihu a výše uvedené ostrovy (kromě Pagu).

PŘEHLED HLAVNÍCH OSTROVŮ KVARNERSKÉHO ZÁLIVU

Název Plocha (v km2) Délka pobřeží (v km) Počet obyvatel (v tisících) Nejvyšší bod (v metrech) Největší město

Krk

405,78

189,3

18

Obzova (568)

Krk

Cres

405,78

247,7

3

Gorice (639)

Cres

Pag

284,56

269,2

8

Sveti Vid (349)

Pag

Rab

90,84

103,2

9

Kamenjak (410)

Rab

Lošinj

74,68

112,2

8

Televrina (589)

Mali Lošinj

Zeměpis Kvarnerského zálivu a nejbližšího okolí

Celá oblast Kvarneru – na ostrovech i v přiléhajícím vnitrozemí – je výrazně hornatá. Severní části dominuje vrchol Risnjak (1 528 m n. m.), v jižní polovině se vypíná pohoří Velebit. Z ostrovů se nejvíce vlní Cres, kde se objevují vrcholky přes 600 metrů nadmořské výšky.

Z četných říček stojí za zmínku Raša ústící do Jadranu v zátoce Raški, meandrovitá Rječina v Rijece a Dubračina v Crikvenici, kam teče z jezera Tribaljsko. Další význačné vodní plochy jsou Vransko jezero na Cresu a přehrada Ponikve na Krku. Ke slavným Plitvickým jezerům se ze Senje dostanete asi za 90 minut.

Kvarner a jeho demografie

Mezi 250 a 300 tisíci obyvatel žije trvale v částech regionů, tvořících dohromady oblast Kvarneru. Z ostrovů je nejlidnatější Krk, největší hustotou zalidnění se pyšní Rab.

NEJLIDNATĚJŠÍ MĚSTA KVARNERU

Název Počet obyvatel (v tisících) Hlavní atrakce

Rijeka

142

Barokní chrám sv. Víta

Opatija

12

Opatství Sv. Jakova

Crikvenica

11

Zřícenina hradu Badanj

Krk

5

Středověké opevnění

Cres

3

Palác Arsan

Z národností jasně dominují Chorvati, nepatrné procento obyvatel se hlásí k italské, slovinské a srbské národnosti. K nejznámějšími rekreačním střediskům patří Opatija, Crikvenica, Baška, Njivice, Lopar nebo Novalja.