Důležité informace o Cookových ostrovech

Státní zřízení

Cookovy ostrovy jsou samosprávným územím volně přidruženým k Novému Zélandu. Mají vlastní vládu i zákony, Nový Zéland zajišťuje obranu a částečně oblast zahraniční politiky. Obyvatelé jsou oficiálně občany Nového Zélandu, zároveň i příslušníky Cookových ostrovů.

Důležité informace: Cookovy ostrovy mají samostatnost od roku 1965.

Vzhledem k tomu, že Nový Zéland tvoří součást britského Společenství národů, formálně nejvyšším státním představitelem Cookových ostrovů je královna Alžběta II.

Časový posun mezi ČR a Cookovými ostrovy

Cookovy ostrovy leží v časovém pásmu, které je oproti středoevropskému času posunuté zpět o 11 hodin, v době letního času o 12 hodin. Je-li u nás například 18 hodin, na Cookových ostrovech mají teprve 7 hodin ráno v době našeho zimního času, nebo 6 hodin v létě.

  • Během zimního času: Cookovy ostrovy -11 hodin
  • Během letního času: Cookovy ostrovy -12 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem na Cookových ostrovech jsou angličtina a maorština Cookových ostrovů (māori - rarotongánština).

Měna na Cookových ostrovech

Na Cookových ostrovech se platí novozélandskými dolary (1 NZD je cca 15 Kč). Setkáte se ale i s místní měnou, která je však mimo Cookovy ostrovy nesměnitelná a pro turisty slouží spíše jako výjimečný suvenýr než platidlo.

Směna peněz, výběr z bankomatů a platby kartou

Banky a směnárny (přijímají všechny hlavní světové měny) se nacházejí v hlavním městě Avarua. Mají otevřeno každý všední den od 9. do 15. hodiny odpoledne. Pokud se vám nechce převážet větší obnos v hotovosti, na ostrovech Raratonga a Aitutaki jsou k dispozici bankomaty. O výši poplatků se informujte u své banky. Na mnoha místech lze také běžně platit kartou, raději se ale předem zeptejte prodejce, zda bezhotovostní platby akceptuje.

Spropitné

Pokud jste se službami spokojení, není proti zvyklostem nechat personálu, obsluze či řidičům taxi drobné nebo jinou menší pozornost. Neplatí to ovšem za pravidlo a od turistů se spropitné nevyžaduje, „dýško“ od vás rozhodně nikdo vymáhat nebude.

Pošta

Ačkoliv dnes už je psaní dopisů a pohledů spíše výjimečné, pohlednice z Cookových ostrovů seženete v každém turistickém centru. Hlavní pošta se nachází v hlavním městě Avarua, kde seženete pohledy, obálky i známky. Služby však nejsou nejrychlejší, obvyklá doba doručení poštovní zásilky do Evropy se pohybuje okolo jednoho měsíce.

Komunikace a internet

Na Cookových ostrovech zajišťuje veškeré telekomunikační služby společnost Vodafone, která sídlí v hlavním městě Avarua. Na její pobočce si můžete zakoupit místní SIM karty a poukázky na wi-fi hotspoty. Chcete-li mít spojení se světem, vyplatí se některou z karet pořídit, jelikož volání a hlavně data by se vám mohla významně prodražit. Pro turisty je optimální 15denní SIM karta, která obsahuje základní balíček dat, volání a textových zpráv do všech sítí po celém světě.

Na ostrovech Rarotonga a Aitutaki fungují mobilní data 4G, na ostrovech Mitiaro, Atiu a Mauke 3G, na zbývajících ostrovech 2G. Na ostrovech Rarotonga a Aitutaki se můžete také připojit k více než 300 wi-fi hotspotů.

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Austrálii

8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra

Telefon: +61/2/62901386

Web: www.mzv.cz/canberra

E-mail: canberra@embassy.mzv.cz

Zdravotní rizika a lékařská péče

Na ostrově Rarotonga fungují kvalitní nemocnice s pohotovostním provozem i ordinace poskytující stomatologické služby. Také je zde nejvíce lékáren. V případě obtíží závažnějšího charakteru se pacienti převážejí do lékařských zařízení na Nový Zéland.

Na Cookových ostrovech nežijí nebezpečná zvířata a většina hmyzu je neškodná. Pozor si dejte na stonožky, které mohou nepříjemně kousat, a obezřetnosti v každém ohledu dbejte na otevřeném moři.

Pro všechny případy je vhodné sjednat si před cestou kvalitní cestovní pojištění, které kryje náklady spojené s ošetřením. Každý návštěvník si hradí lékařskou péči sám. Vždy si nechte všechny dokumenty a účty, na jejichž základě vám po návratu pojišťovna výdaje za lékařský zákrok proplatí. Pokud dojde k úrazu, a nevyžadují-li okolnosti jinak, v první řadě kontaktujte svou pojišťovnu. Většinou má v místě své smluvní lékaře, na které vás odkáže.

Celní předpisy

Osoby starší 18 let smí pro vlastní potřebu převážet maximálně 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku, 2 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo 4,5 litru piva a parfémy pro osobní použití. Dále je povoleno dovážet a vyvážet přiměřené množství dárků a ostatního zboží do 750 NZD.

Pouze s povolením ministerstva Cookových ostrovů je možné převážet zbraně a střelivo, úplný zákaz platí pro dovoz zábavní pyrotechniky a ohňostrojů, nožů, mečů a šavlí včetně maket. Bez výjimky nelze dovážet potraviny a maso. Přísný zákaz převozu se vztahuje také na domácí zvířata.

Dovoz a vývoz měny není nijak limitován, částky převyšující 10 000 NZD však musí být deklarovány.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Cookových ostrovech.)