Abú Simbel

Lokalita: Egypt Egypt - Marsa Alam Abú Simbel
Typ: Náboženské stavby

Náš názor

Božské chrámy v Abú Simbel

Monumentální „velký chrám“ v Abú Simbel měl být zasvěcen bohům. Ve skutečnosti byl však vybudován za jediným účelem: aby po staletí šířil slávu svého stavitele, největšího a nejctižádostivějšího faraona v egyptských dějinách Ramesse II. Velikého. Celá lokalita patří k největším turistickým magnetům Egypta a je součástí světového dědictví UNESCO.

Abú Simbel leží na ostrůvku u břehů Násirova jezera pouhých 20 kilometrů od hranic se Súdánem. Je to na historickém núbijském území 320 kilometrů od Asuánu, 650 kilometrů od letoviska Marsa Alam a 760 kilometrů od Hurghady. Vede k němu rychlostní silnice a kousek od něj se nachází i vnitrostátní letiště.

Jak se přesouvaly simbelské chrámy

Jedinečné chrámy v Abú Simbelu objevil švýcarský vědec Johann Ludwig Burckhardt roku 1813. Do skalního masivu byly vytesány ve 13. století př. n. l. Velký chrám byl kromě Ramesse zasvěcen i bohům Amenreovi, Reharachtejovi a Ptahovi. Jeho orientace na východ zajišťuje, že vycházející slunce vždy o jarní a podzimní rovnodennosti ozáří sochy bohů 65 metrů hluboko ve skále.

Oba krásné chrámy v Abú Simbelu se také staly nejvelkolepější památkou, která byla ohrožena zaplavením vodou v důsledku výstavby Asuánské přehradní nádrže. Egypt a Spojené státy se proto 14. listopadu 1963 dohodly, že za pomoci UNESCO provedou jejich přemístění, největší záchrannou akci v dějinách archeologie. Samotný přesun skončil v roce 1968.

  • Neváhejte tedy a navštivte Abú Simbel v dosahu Marsa Alam.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím