Jak Filipínami nejrychleji ze severu na jih a nazpátek

Mezi jednotlivými filipínskými ostrovy dobře funguje letecká i lodní doprava, na velkých ostrovech je v provozu množství autobusových linek. Ve větších městech lze využít taxislužby či veřejné dopravy.

Vzduchem

O místní leteckou přepravu na Filipínách se vesměs starají státní aerolinky Philippine Airlines a několik nízkonákladových soukromých dopravců jako Airphil Express či Seair. Hlavní mezinárodní letiště Paliparang Pandaigdig ng Ninoy Aquino se nachází u hlavního města Manily a dostanete se sem z velkých evropských či asijských letišť. Přímá linka mezi ČR a Filipínami není.

Po železnici

Jediná dobře fungující železniční trať na Filipínách spojuje Manilu s jižní částí ostrova Luzon a měří 1 400 kilometrů. Vlaky jsou pohodlné a klimatizované.

Lodě

Lodní přeprava je v ostrovní zemi jako Filipíny hlavním prostředkem transportu. Trajekty a pravidelné lodní linky spojují téměř všechny části Filipín, v nichž je k dispozici přes 800 přístavů všech velikostí. Centrem lodní dopravy je manilský přístav, odkud se lodí dostanete do většiny destinací v zemi. Cesta do nejodlehlejších částí může z Manily trvat až 24 hodin.

Filipiny-Pristaviste-ve-filipinske-metropoli-Manile.jpg

Autobusy

Zejména na hlavním ostrově Luzon funguje pravidelná autobusová doprava, o kterou se starají soukromí přepravci. Na delší trasy jsou k dispozici pohodlné a klimatizované autobusy, na kratší trasy můžete využít místní neklimatizované „jeepney“, upravené vícemístné džípy.

Filipínci hodně cestují, a tak bývají autobusové linky často přeplněné.

Autem

Silniční doprava na Filipínách bývá mnohdy chaotická, až nebezpečná, proto se obecně doporučuje pronajmout si automobil i se zkušeným řidičem. Pokud chcete řídit sami, je podmínkou pro pronájem automobilu minimální věk 18 let a mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se zde vpravo a půjčovny automobilů a motocyklů naleznete ve všech velkých městech a na letištích.

Na hlavních ostrovech Visayas, Mindanao a Luzon je silniční síť kvalitní a silnice vesměs navazují na trajektové spoje. Nicméně jsou zde časté dopravní kolapsy a kvůli počasí sesuvy půdy a místní řidiči si s dopravními předpisy hlavu příliš nelámou.

Proto je pro Evropana opravdu bezpečnější raději na Filipínách sám auto neřídit.