Poloha, geografie a demografie Filipín

Filipínská republika se skládá ze 7 107 vesměs vulkanických ostrovů o celkové rozloze téměř 300 tisíc kilometrů čtverečních. Rozprostírá se v jihovýchodní Asii v Tichém oceánu. Země se dělí do tří ostrovních skupin: Luzon, Visayas a Mindanao.

Filipíny nemají pevninskou hranici s žádným státem. Několik set kilometrů severně od nich leží ostrov Tchaj-wan a pobřeží Číny, západně Vietnam, jižně Indonésie a směrem na východ se až k americkým břehům rozprostírá už jen nekonečný Pacifik.

Zeměpisné údaje

Filipíny disponují skutečně nádhernou přírodou. Na jednotlivých ostrovech se střídá tropický prales s mohutnými sopečnými kužely a hustou vegetací, to vše obklopeno průzračným mořem přívětivým ke koupání, potápění a vodním radovánkám. Narazíte tu na četné národní parky s unikátními a exotickými zástupci světové fauny i flóry.

Filipiny-Typicka-hornata-krajina-v-srdci-Filipin-plna-ryzovych-policek.jpg

Nejvyšší horou je sopka Apo (2 954 m) na ostrově Mindanao, kde spatříte i stejnojmennou nejdelší řeku Filipín, měřící přes 500 kilometrů. V oblasti je stále činných několik vulkánů jako Mayon, Pinatubo či Taal. Nijak výjimečná nejsou slabá zemětřesení a tajfuny.

Největší filipínská sídla

Hlavním městem Filipín je Manila, kde v současnosti žije kolem 2 miliónů obyvatel (s aglomerací kolem 12 miliónů). Pulsující metropole uchvátí turisty množstvím historických památek především z kolonizační éry, ale také okázalou moderní architekturou finanční a obchodní čtvrti v centru.

Největším městem Filipín je Quezon City se 3 milióny obyvatel, až do roku 1976 hlavní město země. Dalšími aglomeracemi nad 1 milión obyvatel jsou Davao City, Caloocan a Cebu City.

Národy na Filipínách a jejich víra

92 procent obyvatelstva Filipín tvoří Filipínci, lidé malajského původu a smíšených ras, 2 procenta jsou Číňané a 6 procent ostatní národnosti. Převládají tu z 90 procent křesťanská náboženství, 5 procent věřících jsou muslimové a zbytek tvoří rozličné východní víry a lokální domorodá náboženství.