Poloha a geografie Sardinie

Základní geografické údaje o Sardinii

Kde leží Sardinie

Ostrov Sardinie je druhým největším ve Středomoří a zároveň tvoří jeden z italských regionů. Leží západně od Apeninského poloostrova a 12 kilometrů od francouzské Korsiky, od níž ho odděluje průliv Bocca del Bonifacio.

Velikost Sardinie

Rozloha Sardinie je 24 090 kilometrů čtverečních. Sardinské pobřeží, jehož délka činí 1 894 kilometrů, nabízí kromě strmých a skalnatých úseků také úctyhodný pás pláží celkově dlouhý 900 kilometrů.

sardinie-Krasy-severniho-pobrezi-Sardinie,-v-pozadi-je-videt-Korsika.jpg

Obyvatelstvo Sardinie

Na Sardinii žije přes 1,6 milionu lidí, především Katalánců, Korsičanů a původních obyvatel Sardů. Od Italů se liší svou specifickou kulturou, tradicemi, zvyky i samostatným románským jazykem sardinštinou. Jsou velmi společenští, ctí sounáležitost ke své vesnici a regionu.

Hlavní město Cagliari s řadou historických památek má přes 150 tisíc obyvatel.

Sardinští obyvatelé jsou římsko-katolickými křesťany. Hlavní kostely jsou otevřeny po celý den a pro jejich návštěvu se oblečte střídmě, mějte zahalena kolena, ramena i paže.

Ekonomika Sardinie

Sardinie stále patří i přes pomoc Říma a zřízení „Plánu obnovy“ mezi regiony s málo rozvinutou ekonomikou. Italská vláda investovala například do výstavby turistických center na Costa Smeralda. Těžký průmysl zastupuje těžba rud, zinku, olova, mědi nebo železa. Zpracovává se pšenice, ječmen, vinná réva, olivy, tabák a ryby.