×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Prožijte nezapomenutelnou
dovolenou!

Dlouhá a divoká historie Kataru

Trvale osídleny byly osady na severu Kataru už v období Mezopotámie. Ve vnitrozemí přebývali beduíni zvyklí na pouštní podmínky nebo kočovníci se svými stády. Ti sem přicházeli zejména v zimních měsících a zůstávali v blízkosti oáz. Na pobřeží žili rybáři a lovci perel.

Velké boje o malou zemi

Historie

Historicky se na území Kataru vytřídalo nemálo různých vládců. Katar byl kupeckou kolonií Alexandra Velikého a jeho generál využíval oblast pro obchod se Sokotrou a Afrikou pod vlajkou Seleukovské říše (312 až 63 př. n. l.), následuje období Parthské říše (63 př. n. l. až 224 n. l.) a poté Umájovský chalífát (661 až 750).

V té době začíná na poloostrov pronikat islám. Po pádu Umájovců přechází Katar pod Sasánovskou říši a v 7. století pod stát Hormuz. V 16. století ovládli katarské území Portugalci, v 17. století Osmanská říše.

Skutečnými vládci tu ale byli šejkové a princové z rodů arabských kmenů. Až do druhé poloviny 19. století spadalo území Kataru pod rodinu Al Chalífa z Bahrajnu. Rod Chalífa získával postupně moc nad územím centrálního Arabského poloostrova, Kuvajtu i Bahrajnu. V Bahrajnu vládne dynastie Chalífa do současnosti.

Doba pirátů z Perského zálivu

Významněji se Katar zapsal do dějin v 18. století, a to jako obchodní centrum v přístavu Zubarah, kde byly hlavním artiklem katarské perly. Přístav byl sídlem kmene Chalífa, zároveň ale také Rahmy bin Džábira a jeho lidí. V boji o moc měli navrch Chalífovci, a tak se Džábir brzy musel přesunout na sever.

Tam jako pirát přepadával chalifské lodě a snažil se uzavírat různá spojenectví se zemí Saúdů a Ománem s cílem získat vládu. Díky svým akcím na moři se brzy dostal do všeobecného povědomí. Svá snažení však nedotáhl do úspěšného konce a v roce 1826 po prohraném boji během bahrajnské výpravy vyhodil do povětří svou loď, posádku, sebe i svého osmiletého syna.

Velká Británie vstupuje na scénu

Po Džabirově smrti se Katar ocitl v chaosu. Chyběla zde jasná vláda i mezinárodní smlouvy, zejména pak s Velkou Británií, která tehdy získávala čím dál větší moc nad oblastí Perského zálivu. V Kataru měl stále vliv rod Chalífa, mimo něj ale také vůdci místních kmenů. Napjatou situaci zklidnily až dohody s Velkou Británií, která jako oficiálního správce země zvolila Muhammada bin Al Thani z rodu Thani, který zde vládne do současnosti.

Cesta k bohatství

Ve 20. letech 20. století došlo v Kataru ke zhroucení trhu s pravými perlami poté, co Japonsko přišlo s výrobou umělých perel. To záhy vedlo k tomu, že většina obyvatel Perského zálivu ztratila jediný zdroj obživy. V Kataru propukl hladomor a epidemie španělské chřipky.

Krize trvala do konce 30. let, kdy byla objevena bohatá ložiska ropy. V současnosti je Katar nejbohatší zemí světa, a to nejen kvůli ropě, ale hlavně díky bohatým zásobám zemního plynu.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje