1. Fischer.cz
  2. Kolumbie
  3. Důležité informace

Důležité informace o Kolumbii. Vyplatí se je znát

Státní zřízení

Kolumbie je parlamentní prezidentskou republikou s částečnou autonomií regionálních úřadů. Hlavou státu je prezident, nejvyššími představiteli municipální samosprávy jsou guvernéři, volení na čtyřleté období. Administrativně je Kolumbie členěna na 32 departamentů a hlavní město Bogotu.

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Kolumbii je španělština.

Pripravte-se-na-vsechny-krasy-Kolumbie.jpg

Časový posun

Časový posun Kolumbie činí 7 hodin oproti středoevropskému času. Pokud u nás máme například 17 hodin, v Kolumbii je teprve 10 hodin dopoledne. Letní čas se v Kolumbii nevyužívá.

Měna a peníze

Měnovou jednotkou je kolumbijské peso (COP), jehož kurz vůči koruně se průměrně pohybuje okolo 8,5 Kč za 1 000 COP. Peso se dělí na 10 realů nebo 100 centimů. V oběhu jsou v současnosti bankovky v hodnotě 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 pesos a mince 50, 100, 200, 500 a 1 000 pesos.

Bankomaty jsou ve většině velkých měst běžně dostupné a v obchodech a nákupních centrech vcelku bez problému zaplatíte i kartou. Banky a směnárny fungují obvykle do 16 hodin, nejméně problémově směnitelnou měnou je americký dolar, směna eur bývá mnohde komplikovanější.

Komunikace

Internet

V turistických centrech a velkých aglomeracích je k dispozici řada internetových kaváren, k bezplatnému wi-fi se tu připojíte v každém lepším hotelu i v nákupních centrech.

Pošta

V Kolumbii bez problémů fungují poštovní úřady, zásilka putuje do ČR zhruba 6 týdnů.

Telefonování

V zemi působí velcí globální operátoři, mimo horské a pralesní oblasti je země dostatečně pokrytá mobilním signálem. Do Evropy se dovoláte i z husté sítě veřejných automatů. Zatelefonovat si můžete i přímo od pouličních prodejců, není nutná SIM karta.

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba: 0057

Záchranné složky

  • Policie: 112
  • Hasiči: 119
  • Záchranná služba: 125

Kontakty na úřady

Velvyslanectví ČR v Kolumbii

Edificio AB Proyectos
Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
110 221 Bogota
Telefon: +57 1/ 742 9142
E-mail: bogota@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bogota

České honorární konzuláty naleznete i ve městech Medellin, Cali, Baranquilla a Bucaramanga.

Zdravotní péče

Ve větších městech je zdravotnictví na poměrně slušné úrovni, zejména v soukromých zařízeních. Za ošetření se požaduje platba předem a v hotovosti, proto je dobré před cestou uzavřít komplexní cestovní zdravotní pojištění. Ve venkovských a horských oblastech je přístup ke zdravotní péči většinou velice obtížný.

Celní předpisy

Pro Kolumbii platí běžná celní omezení jako v jiných zemích (lihoviny, vína, cigarety apod.). Cestovatel může do země bezcelně dovézt standardní předměty pro osobní potřebu a finanční prostředky v hotovosti do výše 10 tisíc USD. Částky přesahující tento limit musí být zaznamenány v celní deklaraci, která se předkládá při kontrole na hranicích.

Je zakázáno vyvážet exotické zvířectvo a rostliny, pašování flóry a fauny se přísně kontroluje a postihuje. Při opuštění Kolumbie, zejména na mezinárodních letištích, je nutno počítat s přísnou protidrogovou kontrolou zavazadel. Běžné jsou důkladné osobní prohlídky a velmi vysoké tresty za pašování drog! Nikdy nepřijímejte na letištích od cizích osob žádosti o přepravu jakýchkoliv balíčků či zavazadel!

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kolumbii.)