1. Fischer.cz
 2. Kuba
 3. Kuba
 4. Detailní informace

Důležité informace o Kubě

Státní zřízení na Kubě

Kuba je republika s jedinou politickou stranou (komunistickou). Volby se na Kubě konají každých 5 let. Národní shromáždění se svým nejvyšším orgánem Státní radou schvaluje reformy ústavy, zákony, národní plány a státní rozpočet. Nejvyšší výkonný a administrativní orgán Kuby představuje Rada ministrů.

Jazyky, kterými se hovoří na Kubě

Úředním jazykem na Kubě je španělština. V turistických centrech se domluvíte i anglicky, německy, francouzsky, rusky a někdy se setkáte s Kubánci, kteří hovoří česky nebo slovensky. Většina popisků v muzeích, směrovky a ukazatele jsou pouze ve španělštině.

Časový posun

Na Kubě je o 5 hodin méně než v České republice, letní čas platí od začátku března do konce října. Posuňte si tedy hodinky o 5 hodin zpět.
 • Během zimního času: Kuba -5 hodin.
 • Během letního času: Kuba -5 hodin.

Peníze a měna Kuby

Na Kubě jsou 2 oficiální měny. Zahraniční návštěvníci mohou platit pouze v konvertibilním kubánském pesu (CUC), občané Kuby mohou využívat i národní kubánské peso (CUP), za které je však výběr zboží omezený.

Kreditní karty

Kreditní karty (kromě amerických jako City Bank, Diners Club, American Express) se na Kubě přijímají v některých tříhvězdičkových a ve všech čtyřhvězdičkových hotelech, v turistických centrech a řadě obchodů. Pozor na některá omezení:
 • několikaprocentní (vysoký) poplatek za použití,
 • minimální částka nutná k platbě kartou,
 • nepřijímání karet na barech a diskotékách.

Bankomaty se nacházejí pouze v sídlech některých bank, např. ve Varaderu v Banco Financiero (obchodní centrum na náměstí Plaza América) či v Banco Popular na 36. ulici. Výběr hotovosti z bankomatů se omezuje na určité druhy karet (pouze VISA). Je zatížen poplatkem, zpravidla 3 % (a k tomu poplatek vaší banky), proto se vyplatí vybírat vyšší částky. Dávejte si pozor na limit vaší karty.

S některými kartami lze využívat také výběr hotovosti na přepážce banky v zahraničí (cash advance). Služba, zpoplatněná minimálně stejně jako výběr z bankomatu (někdy ještě více) je dostupná na všech pobočkách bank označených logem karetní asociace.

Kuba-foto-detailni-2.jpg

V případě ztráty či odcizení kreditní karty ji musíte co nejdříve zablokovat. Kontaktujte karetní centrum vaší banky nebo mezinárodní zákaznická centra jednotlivých kreditních karet. Se zablokováním kreditní karty vám pomůže i asistenční centrála ECP. Doporučujeme vám poznamenat si číslo a platnost vaší kreditní karty, neboť tyto údaje urychlí blokaci.

Přijdete-li o embosovanou kartu, můžete v určitých bankách žádat o vydání náhradní hotovosti (emergency cash) či o vydání náhradní karty (emergency card). Tyto dvě služby se hodí skutečně jen pro nouzové použití, o čemž svědčí už cena v řádu tisíců korun a lhůta poskytnutí hotovosti, či karty od 24 do 72 hodin.

Směnárny, banky

Měnu CUC vyměníte na letišti po příletu, v hotelích, v bankách a ve směnárnách Cadeca. Výměna USD je kvůli poplatku ve výši 10 % nevýhodná. V některých turistických oblastech (Varadero, Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Holguin) se již zavádí i euro, které lze používat při platbách dle stanoveného kurzu (orientačně: 1 EUR = 1 CUC). Oficiální kurz EUR / CUC se mění každý den, řada míst však při platbách využívá kurz 0,80. Doporučujeme vybavit se dostatečnou hotovostí (euro).

Ve Varaderu se nachází několik bank s otevírací dobou většinou od 9 do 15 hodin od pondělí do soboty, výjimečně do 19 hodin, v neděli od 9 do 14 hod. Při všech transakcích v bankách je třeba předložit cestovní pas.

Komunikace

Pošta

Známky a pohledy zakoupíte na recepcích, v obchodech se suvenýry či na pobočkách pošt. Na většině kubánských pohledů se skví razítko nahrazující známku (do Evropy stojí 0,75 CUC). Pokud zakoupíte známky odděleně, většinou nebudou samolepící a získat lepidlo nebude vždy snadné. Doba doručení do Evropy se pohybuje od dvou týdnů do jednoho měsíce, ale může být i delší.

Telefonování z Kuby

Telefonní síť na ostrově trpí přetížeností a občasnými výpadky, proto se někdy volání musí několikrát opakovat. Při volání na Kubu nejprve vytočte předvolbu pro mezinárodní hovor 00, pak mezinárodní kód Kuby 53, číslo kubánského města (např. Havana 7, Varadera a Cayo Largo 45, Holguin 24) a nakonec číslo volaného.

Telefonujete-li na Kubě do jiné provincie, vytočte 0, potom předčíslí města a nakonec číslo volaného. Pro mezinárodní hovory vytočte 00, poté mezinárodní kód země (např. Česká republika 420) a nakonec číslo volaného. Telefonovat lze z hotelu či z telefonních automatů užitím telefonních karet, které mají hodnotu 5, 10 nebo 20 CUC. Některé se nezasouvají do automatu, ale zadává se pouze kód PIN z karty.

Kuba-foto-detailni-3.jpg

Všichni čeští mobilní operátoři mají smlouvu s kubánským operátorem (C COM společnosti Cubacel), před odjezdem se proto vždy informujte, zda aktivovat roaming. Tato služba je na Kubě většinou možná pouze v případě používání telefonu s tarifním programem (u předplacených karet je její užívání omezené).

Internet

Možnosti WIFI připojení jsou za poplatek ve všech 5hvězdičkových hotelech a postupně se zavádí i do 4hvězdičkových hotelů (karta na 1 hodinu 4,5 CUC), kterou používáte do vyčerpání kreditu během několika dní. Ve Varaderu najdete internetové kavárny na třídě 1a Avenida a v obchodních centrech Plaza Américas a Hicacos.

Kontakty na úřady

Kubánské velvyslanectví v ČR

Jinonická 14
150 00 Praha 5
tel.: 233 322 175
fax: 233 341 029

České velvyslanectví na Kubě

Ave. Kohly, 259, e/ 41 y 43
Nuevo Vedado, La Habana
tel.: 00537/8833201, 8833467
fax: 00537/8833596
e-mail: havana@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/havana/cz/index.html

Zdravotní péče na Kubě

Lékařské ošetření

Lékařská péče pro turisty je na velice dobré úrovni. V Havaně cizince ošetřuje nemocnice Clinica Central Gira Garcia, ve Varaderu se nachází mezinárodní klinika na ulici 60. Většina hotelů má ordinace (s vlastními lékaři či zdravotními sestrami) otevřené do 9 do 17 hodin.

Lékárny se nacházejí na mezinárodní klinice SERVIMED a zároveň v obchodních centrech Hicacos a Plaza América. Léky i ošetření se na Kubě platí vždy v hotovosti a po návratu, pokud máte uzavřené zdravotní pojištění na cesty do zahraničí, vám je pojišťovna proplácí (orientační částka za základní ošetření činí 50 CUC).

Při rezervaci zájezdu nabízíme možnost sjednat kvalitní pojištění ERV Evropské pojišťovny (nezapomeňte si vzít s sebou pojišťovací kartu ERV, kterou obdržíte společně s cestovními doklady).

Celní předpisy pro Kubu

Všichni cestující mají právo dovézt na Kubu předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, v hodnotě 1 000 CUC. Výše celního poplatku je 100 % deklarované hodnoty, s odečtením 100 CUC. Tohoto práva lze využít pouze jednou v roce.

Dovoz na Kubu

Platí zákaz dovozu:

 • potravin,
 • zbraní a výbušnin,
 • videorekordérů, přehrávačů DVD, satelitních antén, bezdrátových domácích telefonů, satelitních přístrojů (netýká se mobilů),
 • energeticky náročnějších elektrických spotřebičů (např. mikrovlnných trub a ohřívačů),
 • krevních derivátů, drog, omamných a psychotropních látek (vyjma těch, jež cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití),
 • pornografických časopisů, předmětů a zboží.
Živá zvířata musí mít příslušný certifikát.

Zboží osvobozené od celních poplatků a daní:

 • věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v rozumném množství odpovídajícím době pobytu),
 • další předměty, jejichž hodnota nepřesahuje 100 CUC,
 • až 10 kg léků mimo osobní předměty.

Vývoz z Kuby

Z Kuby lze vyvážet umělecká díla, starožitnosti či jiná díla, která se považují za kulturní hodnoty (je nutné předložit dokumentaci od příslušných orgánů a doklad o nákupu). Osoba starší 18 let smí vyvézt 20 ks doutníků bez dokladu a v jakémkoliv balení, dalších 50 ks bez dokladu (doutníky však musí být v původním balení, krabice zapečetěna kolkem s holografickou částí a etiketou společnosti Havanos).

Kuba-foto-detailni-4.jpg

Při nesplnění těchto náležitostí jsou doutníky výstupní celní kontrolou zabaveny. Doutníky je možné přepravovat v příručních i odbavených zavazadlech. Varujeme před riziky spojenými s nákupem doutníků na černém trhu.
Maximální hodnotu ostatního vyváženého zboží omezuje částka 1 000 CUC.
Vývoz rumu a kávy není na Kubě omezen, upozorňujeme pouze na omezení v rámci zemí EU, kdy je od cla osvobozeno následující zboží:

Tabák a tabákové výrobky:

 • 200 kusů cigaret, nebo
 • 100 kusů doutníčků (doutníky o hmotnosti nejvýše 3 gramy na kus), nebo
 • 50 kusů doutníků, nebo
 • 250 gramů tabáku na kouření, nebo
 • úměrná souprava těchto tabákových výrobků.

Alkohol a alkoholické nápoje:

 • destiláty a lihoviny se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 22 % objemových,
 • nedenaturovaný ethylalkohol s obsahem alkoholu 80 % objemových nebo více,
 • či destiláty a lihoviny, aperitivy vyrobené z vína nebo alkoholu, tafia, saké nebo podobné,
 • nápoje s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 % objemových; šumivá vína, likérová vína,
 • 1 litr nebo úměrná souprava těchto výrobků a
 • nešumivá vína (2 litry).

Parfémy:

 • 50 gramů, nebo 0,25 litru toaletní vody.
(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Kubě.)