Důležité informace o Madagaskaru, které byste měli vědět

Státní zřízení

Stát Madagaskar je parlamentní republikou v čele s prezidentem. Administrativně je členěn na 6 provincií s lokální samosprávou, které se dále dělí na 22 okresů. V současnosti má téměř 23 miliónů obyvatel a jeho hlavním městem je skoro dvoumiliónové Antananarivo. Od roku 1960 je členem OSN. Jde o rozvojovou zemi, v níž panovala do roku 1991 diktatura. Ekonomický růst zaznamenává až od počátku 21. století.

Časový posun

Časový posun Madagaskaru je +2 hodiny oproti středoevropskému zimnímu času.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Madagaskaru jsou francouzština a malgaština.

Madagaskar-Antananarivo-je-hlavni-mesto-Madagaskaru.jpg

Měna a peníze

Madagaskarskou měnou je ariari (MGA), který se dále dělí na 100 centů. Nejlépe směnitelné jsou eura a dolary, kurz se průměrně pohybuje okolo 2 500 MGA za 1 USD.

Kartou zaplatíte jen ve vybraných supermarketech v hlavním městě, síť bankomatů je velmi řídká a zpravidla fungují pouze ve velkých bankách, kde můžete směnit i peníze. Soukromé směnárny téměř neexistují. V hotelech a u turistických atrakcí je většinou vyžadována platba v místní měně, eura a dolary jsou přijímány jen velmi neochotně.

Komunikace

Madagaskar nemá vybudovanou infrastrukturu, na jakou je běžný Evropan zvyklý.

Internet

Je dosažitelný zpravidla jen v místech s mobilním signálem, tedy ve větších městech a letoviscích. Veřejný internet je k dispozici na poštách, avšak vesměs vyniká svou pomalostí.

Pošta

Ve větších aglomeracích najdete poštovní úřadovny. V týdnu jsou otevřeny od 7 do 17 a v sobotu od 8 do 11 hodin. Pohled z Madagaskaru putuje do Evropy až 3 týdny.

Telefonování

Země je velmi špatně pokryta mobilním signálem. Funguje zpravidla jen ve větších městech či v populárních turistických resortech. V nich je rovněž k dispozici síť telefonních budek na karty, které zakoupíte na poštách a v obchodech.

Důležitá čísla

Záchrannou službu, policii a hasiče byste měli zastihnout na čísle 117.

Kontakty na úřady

Nejbližší české velvyslanectví leží až v jihoafrické Pretorii na adrese:

Zdravotní péče

Nejkvalitnější zdravotní péče se vám dostane výlučně na soukromých klinikách v hlavním městě. Jsou ovšem velmi drahé a vyžadují platbu předem. Před cestou tedy uzavřete dobré cestovní připojištění.

Celní předpisy

Bezcelně lze na Madagaskar dovézt 500 kusů cigaret a jednu láhev alkoholu. Dovoz parfému je nutné proclít. Je zakázán dovoz zbraní a drog.

Z Madagaskaru je přísně zakázáno vyvážet veškeré rostliny a živá zvířata (včetně ptačích vajec a jejich skořápek), výjimku tvoří koření v malém množství. Vývoz kulturních památek a uměleckých děl je možný jen na povolení ministerstva kultury. Vývoz nasbíraných minerálů (polodrahokamů a drahokamů) je povolen do 1 kilogramu při předložení řádných dokladů. Pokud byly vyvážené věci zakoupeny, je nutno předložit doklad o koupi. Dovoz valut není omezen, je však zakázáno vyvážet ze země místní měnu ve větším množství než 400 tisíc MGA.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Madagaskaru.)