Důležité informace o Maledivách

Státní zřízení

Maledivy jsou autonomní republikou.

Časový posun

V zimě je na Maledivách o 4 hodiny a v létě o 3 hodiny více než v ČR. Některé ostrovy však mají vlastní čas.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Maledivách jsou angličtina a divehi.

Peníze

Směnný kurz maledivské rufie (mezinárodní zkratka MVR, místní zkratka Rf) k dolaru je pevně určen (1 $ = 15,43 Rf). Skutečně vysoké ceny v celém regionu pramení z nutnosti dovážet velkou část zboží.

Směnárny a banky

V bankách nebudete mít problém rozměnit americký dolar, ale ostatní světové měny místní banky přijímají s neochotou. Cestovní šeky lze vyměnit i v hotelových recepcích. Americké cestovní šeky vám smění na USD s 1 % komisních poplatků.

Maledivy-12.jpg

Banky na Maledivách se netěší příliš dobré pověsti, asi nejlepší je Habib Bank. K převodu peněz využívají systém Swift, úřední hodiny jsou od neděle do čtvrtka od 8.00 do 13.30 hodin.

Komunikace

Internet         

Ve většině hotelů je internet standardem. Wi-fi síť bývá pro klienty zdarma pouze v lobby.

Pošta

Poštovní zásilky se posílají do zámořských cílů okamžitě. Zásilky ze zámoří však procházejí celní kontrolou a kvůli tomu se můžou značně opozdit. Pošta v Male se nachází blízko letiště a lodního přístaviště v ulici Marine Drive. Otevírá od 7.30 do 18.00 hodin. Poslání pohlednice do jakékoliv země stojí kolem 7 Rf a dopis kolem 10 Rf.

Telefonování

Každý obydlený ostrov na Maledivách má své telefonní spojení a každá firma má vlastní telefonní přístroj. Telefonní budky, ostatně velice spolehlivé, se nacházejí na nejrušnějších ulicích ostrova. Telefonní karty jsou běžně k dostání.

Pokrytí mobilních sítí je na Maledivách dobré. Alternativu k drahému roamingu představuje možnost nákupu místní karty SIM. Operátoři Dhiraagu a Ooredoo mají svoje stánky na letišti (hned naproti odbavení do hydroplánů).

Všechna maledivská telefonní čísla mají 6 číslic a neexistují žádné lokální kódy. Pro mezinárodní hovor vytočte předčíslí 00, poté kód volané země, oblastní kód a nakonec vlastní číslo. Telefonní spojení z Malediv do ČR je 00420 + regionální kód + účastnické číslo.

Důležitá telefonní čísla:

  • mezinárodní kód pro Maledivy – 960,
  • místní informace – 110,
  • mezinárodní informace – 190,
  • záchranná služba – 102,
  • hasiči – 118.

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Indii

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri
110 021 New Delhi
Tel.: +91/11 2415 5200
Fax.: +91-11-2415 5270
E-mail.: newdelhi@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/newdelhi
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí až pátek 9.00 – 11.00

Zdravotní péče

Zdravotní péče na Maledivách je na velmi dobré úrovni. K dispozici jsou dvě nemocnice v hlavním městě Male. Jedná se o státní zařízení Indira Gandhi Memorial Hospital (IGM) a soukromou kliniku Abduarahman Don Kaleyfan Hospital (ADK). Některá střediska mají i vlastního lékaře nebo zdravotní sestru. Drobné zákroky se zajišťují prostřednictvím hotelové recepce či potápěčského centra.

Potřebujete-li ošetření, kontaktujte pojišťovnu, se kterou jste uzavřeli cestovní pojištění, odkáže vás na smluvní kliniku. Nechte si vystavit lékařskou zprávu s diagnózou a uschovejte si všechny originály účtů (platí se hned v hotovosti či kartou), receptů a dalších dokladů (např. RTG snímků) pro pozdější vyúčtování. Máte-li pojištění u ERV Evropské pojišťovny, volejte linku Euroalarm assistance.

Určitě si s sebou vezměte osobní léky, pokud je užíváte.

Celní předpisy

Z Malediv můžete dovážet i vyvážet věci pro osobní potřebu. Je zakázán dovoz alkoholu a drog, kde hrozí obzvláště vysoké sankce.
Aktuální celní předpisy najdete na stránkách ministerstva zahraničí.