1. Fischer.cz
  2. Malta
  3. Malta
  4. Praktické informace

Praktické informace o Maltě

Víte, jakým jazykem se mluví na Maltě? Zdali potřebujete adaptér do elektrické zásuvky? Jaká je kvalita tamní pitné vody? Co dělat v případě krádeže? Pokud nikoliv, následující řádky s několika praktickými radami jsou určeny právě pro vás.

Elektrický proud

V maltské elektrické síti je napětí o hodnotě 240 V, zásuvky jsou britského typu. V případě, že budete potřebovat pro své elektrické spotřebiče adaptér, lze ho běžně zakoupit na recepci hotelu nebo v obchodech.

Voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, ale přesto vám doporučujeme pít vodu balenou, kterou běžně zakoupíte v místních obchodech. Na Maltě je relativní nedostatek vody, dle údajů OSN je dokonce na vodu nejchudší na světě. Proto vás prosíme, abyste vodou šetřili.

Bezpečnost a kriminalita

Malta je velmi bezpečnou destinací, avšak okradeni můžete být všude. Zvláště v turistických oblastech se nikdy nedá vyloučit výskyt zlodějů. Dbejte proto zvýšené opatrnosti na rušných místech a všechny své cennosti, cestovní pas i větší obnos peněz bezpečně uložte v hotelovém trezoru. Trezory jsou většinou součástí vybavení pokoje nebo je naleznete na hotelové recepci. Určitě není rozumné brát si s sebou cenné předměty na pláž či je nechávat na sedadle automobilu.

Co dělat v případě problémů na Maltě

Při ztrátě či krádeži bez prodlení kontaktujte hotelovou recepci nebo zástupce cestovní kanceláře, kteří vám poradí, kam se obrátit. Pamatujte si, že peníze a cennosti nejsou pojištěny, a proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti.

Malta-Dovolenou-na-Malte-si-uzijte-v-klidu-a-v-pohode-(1).jpg

Jestliže zjistíte, že bylo vaše zavazadlo v průběhu přepravy poškozeno nebo jeho obsah není v pořádku, je nutné co nejdříve kontaktovat leteckou společnost a škodu nahlásit. Jinak s největší pravděpodobností přijdete o možnost získat náhradu škody.

Opalování

Počasí na Maltě je skutečně horké a sluníčko tady lidově řečeno „peče“. Svou pokožku pečlivě chraňte nejen, pokud je citlivá a v prvních dnech pobytu. Používejte opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy a během poledních hodin se raději přímému slunečnímu žáru zcela vyhněte.

Opalování žen bez horního dílu plavek je na Maltě zakázáno. Výjimku tvoří několik pláží využívaných nudisty.

Jazyk

Úředním jazykem je maltština (základní slovníček zde) a z historických důvodů i angličtina. Vzhledem k blízkosti Itálie a jejímu kulturnímu vlivu na Maltu se většina obyvatel domluví také italsky.