1. Fischer.cz
 2. Malta
 3. Malta
 4. Důležité informace

Důležité informace o Maltě

Malta-Malta-je-vyspela-zeme,-clen-Evropske-unie.jpg

Podívejte se na stručné poučení o základních formalitách a pravidlech pobytu na Maltě. Dozvíte se o možnostech výměny peněz, clech, kontaktech na úřady, důležitých telefonních číslech nebo o rozsahu zdejší internetové sítě.

Státní zřízení

Maltská republika získala nezávislost v roce 1964 a je členem Britského společenství národů i Evropské unie. V čele státu stojí prezident, vláda a parlament.

Administrativní členění

Malta je hodně malá země, přesto se administrativně člení na 68 lokálních výborů. Hlavní město je Valletta.

Časový posun

Časový posun není třeba řešit, neboť Malta se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika a v létě se tam zavádí letní čas.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Maltě jsou angličtina a maltština (základní slovníček zde).

Měna a peníze

Měnovou jednotkou Malty je euro (€). Pro výměnu hotovosti můžete využít služeb směnáren nebo bank, které jsou otevřeny každý všední den od 8 do 12 hodin a v sobotu od 8 do 11.30 hodin. Směnárna na letišti je otevřena nepřetržitě.

Hodně hotelů také disponuje směnárnou, často bývá součástí recepce. Ve většině obchodů, hotelů a restaurací akceptují platební karty VISA, MasterCard a American Express. Hotovost lze vybrat z bankomatů, které naleznete v každém větším městě.

Komunikace

Internet

Na Maltě je široká síť internetových kaváren a většina hotelů disponuje několika počítači s přístupem na internet. Některé z hotelů, restaurací a kaváren poskytují též připojení prostřednictvím WiFi sítě.

Pošta

Poštu na Maltě naleznete v každé větší obci. Pohledy můžete poslat i z recepce vašeho hotelu nebo vhodit do poštovních schránek, většinou označených červenou barvou. Známky lze běžně zakoupit na recepci hotelu či v obchodě se suvenýry.

Telefonování

Na Maltě najdete mnoho veřejných automatů, většina z nich funguje na předplacené karty, jež lze běžně koupit na poštách, ve stáncích s novinami nebo v obchodech se suvenýry. Telefonní automaty na mince jsou spíš vzácností. Pro mezinárodní hovory volte předčíslí 00 a dále kód volané země (pro Českou republiku 420).

V případě aktivního roamingu můžete k telefonování použít mobilní telefon. Pokrytí mobilní sítě je na Maltě dostačující.

Malta-I-behem-dovolene-pamatujte-na-doklady-a-uzitecne-kontakty.jpg

Důležitá čísla

 • Policie: 112
 • Informace: 190
 • Záchranná služba: 196/112
 • Hasiči: 199/112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Itálii

Ambasciata della Repubblica Ceca
Via dei Gracchi 322
00192 Roma
Telefon: 0039 06 360 95 71–3
Nouzová linka: 0039 335 310 450
E-mail: rome@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/rome

Konzulární oddělení zastupitelského úřadu Řím

Tel. 0039 0636095739, 0636095745
pracovní doba 7:45-16:15 h
Consulate_Rome@mzv.cz
Nouzová linka mimo pracovní dobu úřadu: +39 335310450

Zdravotní péče

V případě uzavření cestovního pojištění u ERV Evropské pojišťovny prostřednictvím CK FISCHER se obraťte s případnými zdravotními obtížemi na svého průvodce či na linku asistenční služby EuroAlarm Asistence. Linka funguje 24 hodin denně na telefonním čísle +420 221 860 606.

Pečlivě si uschovejte všechna lékařská potvrzení. Na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám po návratu do ČR pojišťovna náklady spojené s ošetřením uhradí. Pokud jste uzavřeli cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, řiďte se jejími instrukcemi.

Do svého zavazadla před pobytem na Maltě přidejte také repelent a základní lékárničku. Nevíte, kdy se léky proti vysoké teplotě, nachlazení, zvracení, průjmu nebo zánětu budou hodit.

Celní předpisy

Co můžete na Maltu dovézt bez placení cla?

 • 200 kusů cigaret nebo 100 kusů cigaret o váze 3 gramy na jeden kus, či 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku,
 • 1 litr alkoholických nápojů s obsahem 22 % alkoholu nebo 2 litry likéru nebo šumivého vína s obsahem alkoholu nepřesahujícím 22 % nebo 2 litry lehkých vín,
 • 60 gramů parfému,
 • 100 gramů čaje,
 • 200 gramů kávového extraktu,
 • 250 mililitrů toaletní vody,
 • 500 gramů kávy.

Jestliže si vezete na Maltu větší finanční částku, je vhodné deklarovat ji během příjezdu celním úřadům.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Maltě.)