1. Fischer.cz
  2. Mexiko
  3. Mexiko
  4. Praktické informace

Praktické informace Mexiko

Připravte se ještě před cestou do Mexika na několik zásadních odlišností, které by vás mohly v destinaci zaskočit. Přečtěte si nejdůležitější doporučení a tipy, které vám na dovolené v Mexiku ušetří spoustu starostí.

Prakticke-informace.jpg

Elektrický proud

Elektrická síť v Mexiku pracuje s napětím 127 V o frekvenci 60 Hz. Do mexických zásuvek sedí ploché konektory typu A s dvěma kolíky a typu B se třemi kolíky. Stejné se používají například také ve Spojených státech a v Kanadě. V každém případě se do hotelu vybavte adaptérem.

Pitná voda

V mexických letoviscích, včetně nejoblíbenějších jako Tulum, Cancún a Playacar, se obecně turistům doporučuje pít pouze balenou vodu. Drtivá většina resortů sice odebírá vodu naprosto splňující přísná bezpečnostní kritéria, cestovatelům z různých koutů světa však často nechutná. Někdy může vzhledem k jinému složení způsobit i žaludeční nevolnost.

Bezpečnost a kriminalita v mexických turistických letoviscích

Bezpečnostní situace v zemi není příliš stabilní. Největší počet trestných činů se soustřeďuje do velkých měst Ciudad de México, Ciudad Juarez a Tijuana. Ovšem státy Quintana Roo, kde se nachází Mayská riviéra, a Yucatán patří v Mexiku mezi nejbezpečnější oblasti.

Přesto doporučujeme nechávat cennosti a větší obnos peněz v hotelových trezorech. Na ulicích se mohou pohybovat kapsáři, proto je dobré střežit si své osobní věci. V noci se raději nevydávejte sami do ulic, ani na vyjížďky.

Pravidla opalování na mexických plážích

Jako ve všech destinacích zalitých horkým sluncem, i v Mexiku je nezbytné myslet na ochranu pokožky. Pořiďte si krémy s vysokými ochrannými faktory, pokrývku hlavy a vždy u sebe mějte dostatek vody. V případě pobytu na slunci pijte až tři litry tekutin denně.

Kde se v Mexiku opalovat „nahoře bez“ a kde nudismus vadí

Dámy by měly mít na paměti, že opalování bez jakékoliv části plavek je zakázáno. Mexičané jsou katolíci a nahota se netoleruje. Výjimku tvoří několik skrytých pláží a resorty, které jsou vyloženě pro nudisty určené. V nich si po celou dobu pobytu na pláži opravdu můžete vystačit jen s ručníkem.

Jazyky, kterými se v Mexiku hovoří

Úředním jazykem je v Mexiku španělština. Zemi však charakterizuje nesmírná jazyková rozmanitost, přesný počet používaných indiánských jazyků ani není definován. Odhady jdou od desítek po stovky, jelikož hranice mezi jazykem a dialektem zde není zcela přesně určena. Nejrozšířenějšími indiánskými jazyky v Mexiku jsou nahuatl (aztéčtina), mayština, mixtéčtina a zapotečtina.