Fauna a flóra v Ománu

Omán překvapí pestrostí flóry Fauna a flóra v Ománu

Ač je Omán převážně pouštní zemí, oázy a města vás překvapí pestrostí flóry. Všudypřítomné jsou datlové a banánové palmy, citrusovníky a papaye. Doslova rostlinným symbolem země by se mohl nazývat strom Boswelia sacra, ze kterého se získává kadidlo. Kadidlo bylo odjakživa s Ománem spojováno a bývalo důležitou vývozní surovinou. Město Salalah je hlavním městem guvernorátu Dafár, který je také nazýván jako krajina kadidlovníku.

Kadidlovníky volně rostou na západ od Salalah směrem k hranicím s Jemenem. Kromě nich se tu výborně daří také tisíciletým baobabům, pouštním růžím nebo dračím stromům. Město Salalah protíná rozsáhlá oáza, kde se pěstují kokosové palmy, papája, granátová jablka a různé druhy banánovníku.

Ochrana fauny je na prvním místě

Sultanát se může pyšnit několika přírodními rezervacemi. Naleznete zde na 400 druhů ptactva, vzácnou gazelu – přímorožce arabského i velký počet rozmanitých želv. V Ománu je kladen důraz především na ochranu podmořského světa. U zdejších břehů se nachází na 22 druhů velryb a delfínů.

Kolem Salalah budete moci vidět velbloudy, stáda krav, koz a oslů. V pohoří Samharan žijí přímorožci arabští (arabian oryx), což je druh antilopy nižšího vzrůstu s protáhlejší hlavou, delším ocasem a poměrně dlouhými úzkými rohy. Z dalších zvířecích zástupců je to levhart perský. Volně v přírodě se vyskytuje už jen okolo tisíce jedinců této šelmy.

Čím blíže se budete dostávat k poušti, tím spíš narazíte na pouštní lišky, pouštní hlodavce, některé druhy hadů, pavouků a samozřejmě hmyzu. Z ptactva jsou nejhojnější racci, volavky, plameňáci, orli, sokoli, havrani nebo pávi.

Přímo ve městě Salalah nemůžete nenarazit na koně, kteří ale slouží výhradně místní sultánově jízdní policii. V oblasti okolo Salalah je také nespočet velbloudích farem. Nejbohatší faunu najdete pod hladinou moře. Rybolov tu zaměstnává většinu obyvatelstva. Loví se hlavně sardinky, makrely, tuňáci i krevety. V květnu je hlavní atrakcí pozorování velryb a delfínů u města Hasik. U Mirbatu se hojně vyskytují karety, které kladou svá vejce na přilehlých plážích.


Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím