1. Fischer.cz
  2. Omán
  3. Omán
  4. Zajímavá místa
  5. Útočiště přímorožce arabského

Útočiště přímorožce arabského

Lokalita: Omán Omán Útočiště přímorožce arabského
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Útočiště přímorožce arabského

Přírodní rezervace Útočiště přímorožce arabského si připsala jeden nezáviděníhodný primát. Od 28. 7. 2007 se jedná o první památku vyjmutou ze seznamu světového dědictví UNESCO. Příčinou se stalo drastické snížení počtu chráněných exemplářů ze 450 kusů (1996) na 65 (2015) a zmenšení její rozlohy o 90 procent ománskou vládou.

Útočiště přímorožce arabského najdete v poušti Rub Al Khali ve středním Ománu (guvernorát al-Wusta). Lokalita, jedna z nejhůře dostupných v Ománském sultanátu, zhruba 100 kilometrů od břehů Indického oceánu se nazývá Džiddat al-Harasis.

Útočiště přímorožce arabského a jeho nájemníci

Historie Útočiště přímorožce arabského začíná na přelomu 60. a 70. let, po roce 1979 se dokonce chystala jeho přeměna na národní park. Roku 1994, kdy bylo zařazeno na soupis UNESCO, jeho rozloha dosahovala 27 500 kilometrů čtverečních. Dnes tady zbývá jenom kvarteto párů schopných reprodukce – dokonce i v celosvětovém měřítku.

Přímorožec (oryx) arabský není jediným obyvatelem rezervace. Pozorovat zde můžete karakala, kočku divokou, kozorožce núbijského, lišku Rüppelovu, medojeda kapského, pískomila tlustého, sajku volatou a vlka arabského, 168 druhů ptactva a rozmanité drobné živočichy.

  • Neváhejte tedy a navštivte Útočiště přímorožce arabského v Ománu.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím