Geografie Kréty. Poloha, hory, města a ostatní zeměpis

Kréta je s rozlohou 8 200 kilometrů čtverečních největším řeckým a celkově pátým největším ostrovem ve Středomoří. Ostrov se rozprostírá na místě zlomu mezi euroasijskou a africkou zemskou deskou a patří k seizmicky nejaktivnějším zónám tohoto prostoru.

Recko-5-Kreta-Pohled-na-typickou-kretskou-krajinu.jpg

Kde leží Kréta? Na severní straně ji omývá Krétské moře, jižním směrem se rozprostírá Středozemní moře, které ostrov dělí od 300 kilometrů vzdálené Afriky. Nejbližší důležité ostrovy jsou Santorini (na severu), Kasos a Karpathos (na východě), Gavdos (na jihu) a Antikythera (na severozápadě).

Jak vypadá povrch Kréty?

Od západu na východ Kréta měří 254 kilometrů, přičemž v nejširším místě u Heraklionu má 62 kilometrů a v nejužším u Ierápetry pouhých 12 kilometrů. Vypíná se tady kvarteto značně vysokých horských masivů, které určují převážně hornatý charakter ostrova.

Nejvyšší hory Kréty

Hora Nadmořská výška v metrech Pohoří Blízká zajímavost
Psiloritis 2 456 Idi (Timios Stavros) Klášter Vrontisi
Páchnes 2 453 Levka Ori (Madares) Soutěska Samariá
Spathi 2 148 Dikti (Lasithiotika Ori) Jeskyně Psychro
Afentis 1 476 Sytia (Thrypti) Archeologické naleziště Chalasmenos

Na jihu ostrova pobřeží s útesy prudce padá do moře, sever naproti tomu tvoří pozvolné roviny se zemědělským využitím. Typický krajinotvorný prvek představují náhorní plošiny jako Lasithi či Nída a rokle (Ha, Aradain, Samariá). Vodních toků a ploch (např. jezera Kournas a Potamoi) je naopak minimum.

Kreta-geografie.jpg

Demografie Kréty

Ostrov Kréta tvoří jednu ze 13 řeckých správních jednotek zvaných prefektury. Na ostrově žije přes 600 tisíc obyvatel. Dnes se tady setkáte s tradiční společností na vesnici i s moderním způsobem života, který se rozvíjí především ve městech. Kréťané jsou vlastenci a jsou pověstní svou pohostinností.

Největší města na Krétě

Název Alternativní názvy Počet obyvatel (v tisících) Zajímavost
Heráklion Irákleio, Candia 166 Hlavní město ostrova
Chania Haniá, Chanea 54 Historické jádro mezi hradbami
Rethymnon Rethymno, Resmo 34 Opevněná citadela Fortezza
Ierapetra Yerápetra, Hierapytna 24 Napoleonův dům
Ágios Nikólaos Aghios Nikolaos 21 Jezero Voulismeni
Sitia   14 Pevnost Kazarma