Doprava na Lefkadě, to jsou tři základní možnosti přepravy

Cestovat po Lefkadě i směrem na řeckou pevninu lze autobusem, taxíkem či zapůjčeným automobilem (motorkou). Malá rozloha Lefkady nepřála výstavbě železnice. Lodní doprava slouží hlavně k plavbám na okolní ostrovy (Meganissi a Kefalonie).

Lefkada-doprava.jpg

Letecká doprava Lefkada

Nejbližší letiště u Lefkady se rozkládá na šíji poblíž města Preveza, asi 20 kilometrů od metropole Lefkos. Jedná se o mezinárodní letecký přístav Kratikos Aerolievas Aktion, jehož originálně směrované ranveje takřka začínají i končí v moři. Svůj provoz zahájilo v roce 1968 a jeho současná přepravní kapacita se pohybuje kolem 600 tisíc cestujících ročně.

Silniční doprava na Lefkadě

Ostrov protíná síť téměř 150 kilometrů hlavních silnic s asfaltovým povrchem a dostatkem benzinových pump. Doplňují ji další desítky kilometrů místních silniček, velice úzkých a často prašných.

Dopravní předpisy

Na Lefkadě platí běžné dopravní předpisy, jak je znáte. Připomeňte si několik nejzásadnějších:

  • maximální rychlost v obci 50, mimo obec 80 kilometrů za hodinu,
  • povinnost užití bezpečnostního pásu řidičem i spolujezdcem,
  • zákaz mobilních telefonů během řízení,
  • povinné dětské sedačky,
  • (pozor!) přednost vozidlům přijíždějícím zprava i na kruhovém objezdu,
  • používání helmy u motocyklistů bez výjimek.

Ve směrových tabulkách se lze celkem vyznat, jelikož jsou označeny řecky i latinsky. Buďte na silnicích obezřetní a dávejte si pozor na specifický způsob řízení velké části řeckých řidičů!

Autobusová doprava Lefkada

Na ostrově funguje síť pravidelných linek KTEL, spojující význačná letoviska jako Vassiliki, Nidri nebo Agios Nikitas. Obzvlášť v hlavní sezóně počítejte s tím, že busy nejezdí přesně na čas, doporučujeme proto přijít na zastávku vždy raději o pár minut dříve.

Zastávky mají podobu menších barevných budek, rozmístěných v každém důležitějším městě či vesnici. V jízdním řádu se vyznačuje pouze čas příjezdu autobusu, nikoliv čas příjezdu do jednotlivých zastávek. Cena autobusové jízdenky se pohybuje okolo 2 eur na osobu.

Pronájem auta na Lefkadě

Cestovní kancelář FISCHER zajišťuje pronájem vozů prostřednictvím smluvní autopůjčovny za cenově velmi výhodných podmínek. Informace o možnostech pronájmu vozidel a cenách vám poskytne náš delegát. Na základě modelu vybraného automobilu, počtu požadovaných dní a čísla hotelového pokoje (a věku dětí pro zapůjčení sedačky) zajistí také rezervaci a předání vozu a doporučí vám zajímavá místa a vhodné cesty.

Při pronájmu vozu (motorky, skútru, čtyřkolky…) mimo smluvní půjčovnu aut se pečlivě seznamte se smluvními podmínkami.

Jak mávnout na lefkadské taxi

I na Lefkadě jsou vozy taxi standardně označeny TAXI. Nebuďte překvapeni, pokud vám vůz nezastaví na mávnutí. Taxíky mají svá pevná stanoviště na mnoha místech nebo se dají zavolat přes infolinku taxislužby. Zpravidla se do ceny započítává i místo, odkud taxi přijelo. Vždy se raději ptejte dopředu na cenu, alespoň orientačně.