Hory, vodopády a obyvatelstvo. Geografie Lefkady v kostce

Středně velký řecký ostrov Lefkada patří do skupiny Jónských ostrovů, které se táhnou od hranice ŘeckaAlbánií na severu až po úroveň peloponéského Pyrgu na jihu.

Recko-3-Lefkada-Pohled-na-Lefkadu-u-letoviska-Nidri.jpg

Poloha, rozloha Lefkady a jiné zeměpisné údaje

Lefkada leží v srdci Jónského moře mezi Korfu (asi 75 kilometrů severně) a Kefalonií (jenom 10 kilometrů jižně). Od řecké pevniny nedaleko města Preveza a zálivu Amvrakikos ho odděluje pouze několik set metrů úzký průliv, který překonává násep se silnicí a unikátním zvedacím mostem.

Rozloha Lefkady činí při délce 35 kilometrů a šířce až 15 kilometrů necelých 334 kilometrů čtverečních. Pobřeží, členité především na jihu, vyniká množstvím nádherných pláží.

Další ostrůvky v blízkosti Lefkady

Název Nejmenší vzdálenost od Lefkady (v km) Rozloha (v km2) Poloha vůči Lefkadě Počet obyvatel Nejvyšší bod (v m) Zajímavost
Arkoudi 5 4 Jih 0 136  
Atokos 17 4 Jihovýchod 0 333  
Kalamos 13 25 Východ 500 754 Zbytky starého mlýna a hradu
Kastos 17 6 Jihovýchod 80 142  
Kythros 7 1 Jihovýchod 0 85  
Meganissi 1 22 Východ 1 000 309  
Sparti 1 1 Východ 0 45  
Skorpios 1 2 Východ 5 81 Privátní ostrov miliardáře A. Onassise

Naprostá většina ostrova je hornatá a výhled z nejvyšší hory Lefkady, na jihozápadě se zvedajícího vrcholu Stavrota (1 167 m n. m.), představuje výjimečný zážitek. Ujít si nenechte ani nádherné vodopády Nidri na jediné významné ostrovní říčce Dimosaris.

Demografie ostrova Lefkada

Hlavní administrativní středisko Lefkas (Lefkada) leží na severu ostrova a má necelých 10 tisíc obyvatel. K větším městům patří například Nidri na východě a další letoviska jako Nikiana, Ligia nebo Vassiliki na jihu (druhé největší centrum windsurfingu v Řecku). Západ je klidnější a platí za nejromantičtější část ostrova.

Stálých, mimochodem velmi milých a pohostinných, obyvatel žije na ostrově asi 23 tisíc. V sezóně sem přijíždí další tisíce Řeků, kteří tu mají letní sídla, na zimu jich naopak tisíce ostrov opouští kvůli horšímu počasí a práci na pevnině.