Pláže Limnosu

Limnos (Lémnos) má díky své členitosti pobřeží dlouhé 260 km, které omývají průzračné vody Thráckého moře (severní část Egejského moře). Ukrývá se na něm celá řada nádherných, rozmanitých a většinou poloprázdných pláží s písečným, kamínkovým i skalnatým povrchem. Nejeden průvodce je řadí mezi nejhezčí v celém Řecku.

Pláž Agios Ioannis na Limnosu

Na západě ostrova najdete více organizovaných pláží (např. Agios Ioannis, Plati, Riha Nera, Romeikos Gialos). Slunečníky s lehátky na nich lze využít po útratě v plážovém baru či za poplatek. Na východní straně jsou pláže odlehlejší, výtečné pro milovníky windsurfingu, kitesurfingu a dalších sportů. Prestižní ocenění Modrá vlajka za čistotu a služby získaly pláže Agios Ioannis, Evgatis Zematas, Plati, Riha Nera, Romeikos Gialos a Thanos.

Nejlepší počasí pro koupání na Limnosu panuje od června do začátku října, nejvyšších teplot dosahuje mořská voda v červenci a srpnu (22 až 28 °C).

Naše tipy na nejkrásnější pláže Limnosu

Riha Nera

Na severním okraji města Myrina – na dohled zříceniny benátského hradu – se nachází dobře dostupná, solidně vybavená a hojně navštěvovaná pláž Riha Nera (Richa Nera, Recha Nera). Oblíbily si ji rodiny s menšími dětmi, sportovci i zamilované páry. Během hlavní sezóny velkou část její plochy (délka 300 m, šířka 30 m) zabírají lehátka se slunečníky, ale volné místo na ní najdete vždy. U kamenného mola funguje půjčovna paddleboardů a dalšího vybavení, k dispozici jsou i bary s občerstvením, sprchy a toalety, převlékárny, plavčík nebo malé parkoviště.

Plati

Rušná a přitom půvabná, taková je jedna z nejpopulárnějších pláží na Limnosu, organizovaná Plati Paralia (Platy). Zabírá přes 1 km pobřeží u letoviska stejného jména v zálivu na jihozápadě ostrova, jenom pár kilometrů od hlavního města Myrina. Rodiny s malými dětmi ocení jemný písek a do tyrkysové vody zvolna klesající dno, na sportovce čeká dobře vybavené centrum vodních sportů a na milovníky nočního života diskotéky a četné společenské akce. Nechybí lehátka se slunečníky, dozor plavčíka, sprchy, převlékárny, taverny ani kavárny.

Okolí pláže Mikro Fanaraki na Limnosu

Mikro Fanaraki

Divoké útesy ze všech stran, malý maják opodál a okolní krajina jako z obrázku tvoří efektní kulisy pláže Mikro Fanaraki na jihovýchodním pobřeží ostrova (4 km od městečka Moudros). Přes její malou délku vás potěší velkorysá plocha (0,5 ha), jemný písek, pozvolný vstup do vody a příjemná atmosféra. Plážový servis zahrnuje vše potřebné od lehátek se slunečníky přes občerstvení až po parkoviště. Pozor, uprostřed léta tady často bývá hodně rušno.

Agios Ioannis

Za jeden z klenotů Limnosu se považuje pláž Agios Ioannis (Kaspakas) na západním pobřeží ostrova, kterou si oblíbily hlavně rodiny s dětmi. Leží zhruba 6 km od hlavního města Myriny a navazuje na ni stejnojmenné rekreační středisko. V široké zátoce mezi vulkanickými skálami a háji pistácií vás nadchne jemným světlým pískem, pomalým vstupem do čisté vody a romantickými výhledy. Vybavení obsahuje slunečníky a lehátka, plážový bar, minimarket a pohodovou tavernu s nabídkou čerstvých darů moře.

Thanos

Skutečnou lahůdku slibuje pobyt na odlehlé pláži Thanos (Paralia Thanous) přibližně 6 km jihovýchodně od Myriny a doslova na dohled od skalního kostelíka Panagia Kakaviotissa. Dostanete se k ní autem přes obec stejného názvu silnicí, která vás dovede k několika parkovištím (jedno z nich má dokonce krytá parkovací místa). Nachází se v čarovné zátočině mezi zavalitými pahorky, přecházejícími do sopečných skalisek.

Pláž Thanos na Limnosu

Rozměry pláže (délka přes 700 m a šířka až 50 m) vytváří dostatek volného prostoru, klidná hladina a pozvolné klesání dna zaručuje bezpečné koupání pro děti i seniory a podmořské jeskyně v okolí lákají milovníky šnorchlování. Plážový servis zahrnuje lehátka pod slunečníky, toalety, hřiště na beach volejbal, gastronomická zařízení, obchůdky a nafukovací atrakce na vodě.

Další zajímavé pláže na Limnosu

Evgatis Zematas

Stovky metrů dlouhá pláž Evgatis Zematas (Evgati) s působivými vrcholky za zády se táhne mezi obcemi Thanos a Kontias na jihozápadě ostrova. Díky pomalému klesání písečného dna se tady vyřádí celá rodina.

Chavouli

Tak trochu opuštěná pláž Chavouli kolem ústí sezónní říčky patří k pokladům Limnosu. Ukrývá se v široké zátoce jihozápadně od Moudrosu, která ji chrání před severními větry. Pro zdejší krajinu jsou typické mořské lilie.

Keros

Pláž Keros (Cheros) u jezera Chortalimni na východním pobřeží Limnosu měří cca 4 km na délku. Větrné počasí a větší vlny ocení milovníci vodních sportů, především kitesurfingu a windsurfingu, dobré podmínky tu jsou i pro šnorchlování.

Romeikos Gialos

Druhá hlavní pláž města Myrina leží ve srovnání s Riha Nera Beach jižně a blíže hradu. Typická městská pláž, v jejímž vybavení nechybí například ani dětské hřiště, přechází v pobřežní promenádu plnou obchůdků a restaurací.