Poloha a geografie Limnosu. Kde se nachází a jaký má povrch?

Limnos leží v Egejském moři

Půvabný Limnos (Lémnos) patří k nejsevernějším řeckým ostrovům. Jeho severní břehy omývá Thrácké moře, které tvoří severní součást Egejského moře. Další blízké ostrovy jsou Samothraki, Thassos a Lesbos. Z pevniny je k němu nejblíže poloostrov Athos (součást Chalkidiki), západní turecké pobřeží leží zhruba 60 km daleko.

Geografie Limnosu: rozloha, povrch, vodstvo

Rozloha 476 km² z něj dělá devátý největší ostrov v Řecku. Limnos je větší než Zakynthos, Lefkada nebo Kos, ale menší než Samos, Rhodos nebo Korfu. Administrativně se řadí do kraje Severní Egeis. Má velice nepravidelný tvar s členitým pobřežím plným zálivů a pláží o celkové délce 260 km.

Jezero Asprolimni na ostrově Limnos

Na sopečný původ Limnosu upomínají lávové kameny Faraklou. Z kopcovitého povrchu ostrova (především na západě) nejvýše vystupuje vrchol Vigla (470 m n. m.). Kvůli spíše suchému počasí zde teče jen několik sezónních říček a slané jezero Aliki (Alyki) je nejvýznamnější vodní plochou. Na severu se naopak rozprostírá malá písečná poušť (duny Ammothines).

Obyvatelstvo a ekonomika Limnosu

Na ostrově Limnos žije zhruba 17 tisíc stálých obyvatel; tento počet se v průběhu letní turistické sezóny značně navyšuje. Hlavní město, přístav Myrina, obývá asi polovina z nich. Z ostatních obcí stojí za zmínku snad jen Moudros a Kontopoli. Základem hospodářství Limnosu se v poslední době stal turistický ruch, který doplňuje zemědělství a rybolov.