Atáviros

Lokalita: Řecko Rhodos Atáviros
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Hora Atáviros

Nejvyšší hora Rhodu i celých Dodekanés, mohutný Atáviros (Attaviros, Attavyros, Atavyros), dosahuje nadmořské výšky 1 216 metrů. To stačí na parádní výhled do širokého okolí včetně ostrova Karpathu a dokonce i na sněhovou pokrývku v zimních měsících. Oblast také proslula vinicemi, které dávají tradiční vína Athiri a Mandilaria (Amorgiano).

Hora Atáviros vyrůstá z povrchu ostrova na jeho jihozápadě. Na jeho svazích se nacházejí vesnice Embonas a Agios Isidoros, nejbližší rekreační střediska jsou Kiotari, Lardos a Theologos. Hrad Monolithos se nachází ve vzdálenosti asi 20 kilometrů, metropole Rhodos leží ještě třikrát dále.

Příroda a výstup na horu Atáviros

Přírodní rezervace na hoře Atáviros je významná svou flórou i faunou. Hustou vegetaci poškozuje nadměrná pastva a lesní požáry, přesto zde rostou vzácné a endemické druhy jako Paeonia rhodia, orchideje (Ophrys rhodia a Ophrys lucis), Asyneuma giganteum, cypřiše nebo Centaurea lactucifolia. Můžete spatřit daňka evropského (symbol ostrova), jezevce rhodského, lišku, kunu skalní, zajíce, ježka a množství dravých ptáků.

Na vrcholu hory Atáviros stojí chrám Dia Atavirského. Hlavní přístupová cesta k němu začíná v obci Agios Isidoros. Připravte se na střední obtížnost, necelé tři hodiny chůze a absenci zdrojů pitné vody.

  • Neváhejte tedy a poznejte horu Atáviros na ostrově Rhodos.

Podobná místa