Geografie a obyvatelstvo Rhodosu

Rhodos je největší ze skupiny řeckých ostrovů Dodekanés - „Dvanáct ostrovů“. Patří do ní téměř stovka ostrovů, jejichž rozloha je dohromady více než 2 700 čtverečních kilometrů. Trvale osídleno je okolo dvaceti ostrovů.

Jak velký je Rhodos?

Rhodos od severovýchodu na jihozápad měří 78 kilometrů, v nejširším místě 38 kilometrů. Se svou rozlohou cca 1 400 čtverečních kilometrů je po Krétě, Euboii a Lesbu čtvrtým největším řeckým ostrovem. Nachází se asi 20 kilometrů od maloasijské pevniny a za jasných dnů z něj bývá vidět i na turecké pobřeží.

Recko-6-Rhodos-Pohled-na-krajinu-Rhodosu-a-mesto-Lindos.jpg

Metropolí ostrova a zároveň celé provincie Dodekanessos je město Rhodos s 60 000 obyvateli. Z dalších 46 menších měst a vesnic je za nejmalebnější považováno městečko Lindos.

Typická krajina na Rhodosu

Východní pobřeží Rhodosu je tvořeno nížinami i pahorkatinami, západní pobřeží strmými skalami. Nejvyšší hora Atáviros měří 1 215 metrů a je téměř bez vegetace. Naproti tomu 798 metrů vysoká hora Profitis Ilias, ležící dále na severu, je porostlá hustými lesy.

Dolní toky řek s širokými vodními řečišti plnými oblázků jsou v letních měsících vyschlé. Moře kolem ostrova je pouze 50 metrů hluboké, po třech kilometrech však prudce klesá a v Rhodském příkopu dosahuje úctyhodné hloubky 4 453 metrů.

Řekové, kterých na Rhodu žije na 150 000, jsou srdeční, přátelští a výborní hostitelé. Jsou hrdí a neradi odmítají jakoukoliv žádost. Jako odpověď často uslyšíte „avrio“ – „zítra“, někdy také „methavrio“ – „pozítří“. V Řecku se nespěchá, častou frází je „siga“, tedy „pomalu“.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím