Doprava v Andalusii - Costa del Sol

Spanelsko-01-Andalusie-Lodni-preprava-samozrejme-hraje-v-Andalusii-dulezitou-roli.jpg

Významná mezinárodní letiště byla postavena v Seville (Aeropuerto de Sevilla či San Pablo) a v Málaze (Aeropuerto de Málaga-Costa del Sol), které je čtvrté nejvytíženější ve Španělsku.

Vlakem po Andalusii

Význačná turistická střediska Costa del Sol spojuje příměstský vlak renfe cercanías. Mimo noc jezdí přibližně každou půlhodinu mezi Málagou a Fuengirolou a zastavuje také v Torremolinos a Benalmádeně. Jízdné se platí v automatu při vstupu do stanice. Zpáteční jízdenka je levnější, děti do 6 let cestují zdarma.

Doprava autobusy

Veřejná autobusová doprava fungující na pobřeží Costa del Sol je pohodlná a přístupná ze všech míst. Nejvíce linek najdete v Málaze. Spoje jezdí často z větších měst a větších turistických center, z vesnic a odlehlejších míst jen párkrát za den. Zastávky jsou dobře viditelné a autobusy jezdí na čas podle jízdního řádu. Jízdenky se kupují přímo u řidiče při nástupu do autobusu.

Jízdní kola

Tzv. green transport – ekologické půjčování kol – najdete zejména v Málaze. Kolo je ideální způsob, jak se nezávisle na jízdních řádech a relativně pohodlně dopravit na všechna zajímavá místa. Cyklostezek je v Málaze a okolí téměř 70 kilometrů a stanovišť bezmála 600. Cestu si tak můžete naplánovat skutečně kamkoliv.

Taxi

Na pobřeží Costa del Sol funguje celá řada společností, které provozují taxislužbu. Ve velkých městech a rušných turistických letoviscích není problém sehnat taxi vždy a všude. Naopak v menších městech a vesnicích si budete muset na taxi nejspíš i chvíli počkat.

Taxi si můžete vzít na vyhrazených stanovištích, běžně vám zastaví ale i na mávnutí a na požádání ho zavolá i hotelová recepce. Pokud je taxi volné, je označeno nápisem „libre“ (volný) na střeše nebo na předním skle vozu. Pokud budete chtít objednat taxi například z restaurace, požádejte personál podniku.

Pronájem automobilů

Na Costa del Sol najdete autopůjčovny snad na každém rohu. Doporučujeme, abyste se vždy důkladně seznámili se smluvními podmínkami, především co se týče pojištění vozu. Za případné problémy nenese CK FISCHER odpovědnost. Pokud chcete mít absolutní jistotu, od koho si vůz půjčujete, obraťte se na svého delegáta. Zajistí pro vás spolehlivý vůz i veškeré formality ohledně předání.

Dopravní předpisy

Pokud si půjčíte automobil, seznamte se předem s dopravními předpisy. Pokuty za případné přestupky bývají v zahraničí velmi vysoké.

Je důležité nezapomenout se připoutat a myslet na to, že děti do 14 let mohou sedět jen na zadních sedadlech. Telefonování během jízdy je přísně zakázáno. Použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech a použití bezpečnostní přilby je povinné pro všechny motocyklisty.

V Andalusii se nachází mnoho čerpacích stanic. Většina dálnic v Andalusii je zpoplatněna. Omezení rychlosti – nejvyšší povolená rychlost:

  • v obci: 50 km/hod,
  • mimo obec: 90 km/hod,
  • na silnici pro motorová vozidla: 100 km/hod,
  • na dálnici: 120 km/hod.

Pozornost věnujte také parkování. Pokud špatně zaparkujete, mohou vám vůz odtáhnout, což není levná záležitost. Poplatek za odtažení se pohybuje okolo 60 eur a pokuta v rozmezí 90 až 210 eur.