Džungle, chrámy, nákupy a další aktivity na Srí Lance

Dovolená na ostrově Srí Lanka poskytuje celou řadu možností zábavy a aktivního prožití volného času. Záleží jenom na tom, co preferujete: výpravy do krásné tropické přírody, sporty tradičního či adrenalinového ražení, poznávání historie, ochutnávání lokální gastronomie nebo rušné noci s přáteli?

Sri-Lanka-Plaze-na-Sri-Lance-lakaji-ke-sportu.jpg

Sport a další protažení těla

Vodní sporty na Srí Lance

Nabídka vodních sportů na Srí Lance uspokojí každého milovníka aktivně strávené dovolené. Vyzkoušet můžete potápění, šnorchlování, surfování, hlubinné rybaření, vodní lyžování, kitesurfing nebo třeba wakeboarding.

Rafting a canyoning

Máte-li dobrodružnou povahu, jistě nepohrdnete výzvou k vyzkoušení raftingu a canyoningu. Na Srí Lance se nejedná o žádný náročný sport, ale o zábavu, u které můžete obdivovat i zbytky mostu z natáčení filmu Most přes řeku Kwai.

Treking džunglí

Nežli se vrhat do neprobádaných končin na vlastní pěst, doporučujeme zvolit spíše treking za přítomnosti zkušeného průvodce. Na těchto výletech podniknete okruh vnitrozemím Srí Lanky a nebudete ochuzeni ani o koupání v průzračné řece.

Zajímavé národní parky Srí Lanky

Úctyhodných 26 národních parků na ostrově zabíralo v roce 2017 celkovou plochu 5 734 km2. K nejzajímavějším z nich patří:

  • Hikkaduwa (102 ha, vznik 8. 10. 2002) – jeden ze tří mořských srílanských parků, rozkládá se nedaleko letoviska Hikkaduwa. Ukrývá cenný korálový útes.
  • Horagolla (33 ha, vznik 28. 7. 2004) – leží 40 kilometrů od Colomba a chrání vzácné dvojkřídláčovité stromy Dipterocarpus zeylanicus.
  • Horton Plains (32 km2, vznik 16. 3. 1988) – jeden z nejznámějších parků Srí Lanky s vysokými horami (Kirigalpotta – 2 395 m n. m.), vodopády a velkou rozmanitostí živočišných druhů.
  • Ussangoda (349 ha, vznik 6. 5. 2010) – nevelký park na jihu ostrova s výskytem vzácných mořských želv.
  • Wilpattu (1 317 km2, vznik 25. 2. 1938) – největší a nejstarší ze srílanských národních parků s unikátní populací levhartů.

Sri-Lanka-Levhart-patri-ke-vzacnym-zivocichum-na-Sri-Lance.jpg

Za zvířaty však můžete vyrazit i do četných zoologických zahrad, chovných stanic nebo záchranných center. K nejznámějším se řadí Water World Lanka (Kelaniya), Safari park Ridiyagama (Hambantota), sloní sirotčinec Udawalawa či Národní zoologická zahrada v Colombu.

Plavba za velrybami

Spatřit velryby v jejich přirozeném prostředí je nezapomenutelný zážitek. Vydejte se lodí za pozorováním plejtváků obrovských, největších tvorů na planetě. Velkou pravděpodobnost, že spatříte velryby u břehů Srí Lanky, máte mezi prosincem a dubnem. Často se turistům poštěstí vidět kromě velryb i vorvaně, velryby Brydeovy nebo kulohlavce černé.

Památky UNESCO na Srí Lance

Na ostrově se nachází 8 lokalit, zařazených na seznam světového a kulturního dědictví.

NÁZEV ROK ZAPSÁNÍ TYP PROVINCIE CHARAKTERISTIKA
Anuradhapura 1982 Město North Central Svaté buddhistické město v džungli
Centrální vysočina 2010 Příroda Central Horské lesy ukrývající ohrožené živočišné druhy
Dambulla 1991 Chrám Central Skvěle zachovaný jeskynní Zlatý chrám s buddhistickými i hinduistickými sochami
Galle 1988 Město South Evropské opevnění z 16. století
Kandy 1988 Město Central Buddhistické poutní město s Buddhovým zubem
Polonnaruwa 1982 Město North Central Bráhmanistické zříceniny zahradního města z 12. století
Sigiriya 1982 Město Central Zbytky palácového komplexu z 5. století
Sinharaja 1988 Příroda South Jeden z posledních deštných pralesů na ostrově se vzácnou faunou a flórou

 

Nakupování na Srí Lance

Největší výběr zboží a suvenýrů je v Colombu, metropoli Srí Lanky. Její návštěvníci s oblibou nakupují ručně vyráběné předměty jako ručně tkané batikované látky, dřevěné masky, výrobky z bambusu, kokosu a dřeva. Pokud chcete sobě nebo nejbližším udělat opravdovou radost, porozhlédněte se po zlatých špercích a opracovaných drahokamech. Smlouvat nezapomeňte vždy s úsměvem.

Za návštěvu stojí např.:

  • Nákupní areál Dutch Hospital v Colombu
  • Batikovací studio Jayamali v Kandy
  • Hlavní rybí trh v Negombu
  • Tržiště u dostihového závodiště v Colombu
Sri-Lanka-Wellness-na-Sri-Lance.jpg

Spropitné

V zemi se obvykle k cenám za jídlo a ubytování účtuje 10% příplatek za obsluhu. Tento příplatek však není považován za spropitné v pravém slova smyslu, proto za dobrý servis se nechává ještě dobrovolná částka navíc.

Zábava a noční život

Srí Lanka je kromě překrásné přírody a mnoha jedinečných památek oblíbeným místem pro strávení nocí plných zábavy.
V nejrušnějších ulicích Colomba naleznete kluby sloužící jako kasina, v nichž je živo od večera do rána. Označení kasino se však pro ně nesmí používat, neboť je v některých státech jižní Asie gamblerství ilegální.