Důležité informace o Srí Lance

Covid-19, podmínky cestování Srí Lanka

Načítám...

Státní zřízení 

Srí Lanka je demokratická socialistická republika v rámci Commonwealthu.

Úřední jazyk

Úředními jazyky na Srí Lance jsou sinhálština a tamilština. Bez větších problémů se domluvíte anglicky.

Časový posun

Čas je posunut oproti České republice o +4,5 hodin v zimním čase a o +3,5 hodin v letním čase. Na Srí Lance se nerozlišuje mezi zimním a letním časem.

Sri-Lanka-Sri-Lanka-je-jiny-svet-a-stoji-za-to-ho-prozkoumat.jpg

Měna a peníze

Používaná měna

Národní měnou je srílanská rupie (LKR).

Směnný kurz

1 USD = cca 132 LKR

Cenová úroveň obecně je srovnatelná s Českou republikou. Obezřetní buďte, pokud si budete kupovat vstupenky na prohlídku historických památek, jelikož turistům jsou mnohdy účtovány vyšší ceny.

Směnárny a banky

Ve všední dny je otevírací doba bank na Srí Lance různá, o víkendech mají otevřeno od 9 do 15 hodin. Cestovní šeky a hotovost můžete vyměnit téměř v každé bance. Běžně jsou přijímány platební karty jako VISA card, American Express, MasterCard a Diners Club.

Komunikace

Internet

V každé turisticky navštěvované lokalitě na Srí Lance naleznete internetové kavárny, kde se připojíte velmi levně. Většina hotelů a plážových restaurací má k dispozici také WiFi připojení.  Rychlost internetu je ve srovnání se službami v ČR pomalejší, ale dostačující dovolenkovému tempu.

Otevírací doba pošt je na Srí Lance od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin. Pohledy a známky jsou k dostání ve všech turistických centrech. Cesta vašeho psaní či jiné zásilky do ČR trvá přibližně 10 dní.

Telefonování

Chcete-li uskutečnit hovor z pevné linky, můžete využít hotelových recepcí nebo služeb tzv. International Direct Dialling Centres, což jsou stánky na ulicích. Pokud se rozhodnete použít mobilní telefon, počítejte s vysokou cenou za volání, protože Srí Lanka spadá do nejdražších tarifních pásem. Vždy je dobré informovat se před cestou o ceně u svého operátora.

Sri-Lanka-Na-Sri-Lance-jsou-casto-moznosti-komunikace-omezene.jpg

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Indii

50-M, Niti Marg,

Chanakyapuri

110 021 New Delhi

91/11 2415 5200

Fax +91-11-2415 5270

Nouzová linka +91 9910999460

E-mail newdelhi@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/newdelhi

Zdravotní péče

Úroveň lékařské péče na Srí Lance je na nízké úrovni a pouze v hlavním městě naleznete nemocnice, které odpovídají evropskému standardu. Ostatní státní nemocnice jsou vybaveny velmi nedostatečně, a proto je v případě nutnosti lepší vyhledat soukromého lékaře či nemocnici.

Veškerou úhradu za ošetření je nutné hradit v hotovosti a ceny jsou podstatně vyšší než v ČR. Nezapomeňte si proto před cestou zřídit mezinárodní zdravotní pojištění.

Sri-Lanka-Prejeme-nicim-nerusenou-dovolenou-na-Sri-Lance.jpg

Celní předpisy

Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1 000 srílanských rupií.

Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form.

Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny.

Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.

Letištní poplatky na Srí Lance

Při odletu ze země se platí letištní poplatek ve výši 500 srílanských rupií, pokud není zahrnut již předem v letence. Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5 000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Srí Lance.)