Efes

Lokalita: Turecko Egejská riviéra - Bodrum Efes
Typ: Město

Náš názor

Efes, unikátní křižovatka kultur

Až vstoupíte do archeologického komplexu města Efes, okamžitě pochopíte, že před vámi stojí nejlépe zachovalé a působivé antické sídlo celého Turecka. Jeho součástí je např. přední fasáda Celsovy knihovny a velký amfiteátr.

Efes (řecky Efesos), jedno z maloasijských velkoměst jónského Řecka, se nachází na západním okraji nevelké obce Selçuk. Je to zhruba 5 kilometrů od letiště Selçuk-Efes Havaalani a necelých 7 kilometrů od břehů Egejského moře. Administrativní středisko Kusadasi leží 20 km, miliónový Izmir 50 km daleko.

Křesťanský Efes

Jedna z legend říká, že Efes založily Amazonky, ve skutečnosti se o to zasloužili hlavně aténští kolonisté. Při svém největším rozkvětu, kdy patřilo do římské provincie Asie, mělo město podle odhadů na 250 tisíc obyvatel. Třetinu z nich tvořili otroci, narodili se tu však také filozof Hérakleitos a spisovatel Xenofón.

Celkem byla postavena čtyři města se jménem Efesos, posouvající svou polohu s ohledem na obchodní přístav podle ustupujícího moře. Kvůli pořádku jsou označena čísly.

Velký význam má město, do jehož areálu patří mj. i tzv. Jeskyně sedmispáčů a Artemidin chrám (jeden ze sedmi divů starověkého světa) pro křesťanskou historii. Právě tady apoštol Pavel založil křesťanskou církev, svatý Jan Evangelista tu asi napsal své evangelium a zemřely zde Panna Maria i Máří Magdaléna.

Podobná místa