Doprava a přeprava po Vietnamu

Vzduchem

Ve Vietnamu lze využít širokou škálu dopravních prostředků. Nejrychlejší, nejkvalitnější a vzhledem k rozloze území i nejvýhodnější je letadlo. Úrovní palubního servisu, hustotou linek i cenami budete příjemně překvapeni, proto lze využití zdejších aerolinek jenom doporučit.

Po železnici

Hlavní železniční trať spojuje Hanoj na severu s Ho Či Minovým Městem na jihu a o rozloze Vietnamu svědčí to, že ani expresním vlakem tuto vzdálenost nezdoláte za méně než třicet hodin. Jízdné závisí na zvolené třídě rozlišující měkká a tvrdá sedadla a měkká a tvrdá lůžka.

Po silnici

Hustota sítě autobusových linek je naprosto vyhovující, někdy se však může cesta změnit ve vyčerpávající výkon. To když využijete sice levnější, ale zato menší vůz zastavující na každé zastávce a koncipovaný pro vzrůstem malé domorodce. Vyplatí se proto připlatit si za expresní a luxusnější autobus.

Na dvou i čtyřech kolech

V podstatě v každé obci lze pronajmout bicykl či motorku, ve větších městech fungují autopůjčovny. Vzhledem k tomu, že mezinárodní řidičský průkaz tu neplatí, ovšem vůz vám stejně zapůjčí, je lepší zaplatit si osobního řidiče. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím při autonehodě. Rychlou přepravu vám zaručí i cyklo nebo mototaxi, navíc můžete usmlouvat zajímavou cenu.

Po vodě

V rozvětvené deltě Mekongu je rozšířená lodní doprava, na řekách plují výletní lodě a přepravu k ostrovům zajišťují trajekty.

A ještě malé upozornění. Pravidla silničního provozu se ve Vietnamu dodržují opravdu jenom symbolicky. Jízda autem nebo přecházení rušné tepny ve městě se tak snadno může změnit v silný adrenalinový zážitek.