Praktické informace Albánie

Covid-19, podmínky cestování Albánie

Načítám...

Co byste měli vědět o Albánii, než se tam vypravíte trávit chvíle volna? Přečtěte si několik praktických informací, které se jistě budou hodit.

Albanie-prakticke-Dovolenou-v-Albanii-si-uzijte-v-klidu-a-v-pohode.jpg

Elektřina

Potřebujete-li během dovolené v Albánii využít elektrickou zásuvku, stačí vám běžná dvoukolíková zástrčka typu C (tzv. eurozástrčka). I napětí je stejné jako u nás (220 V/50 Hz). Poměrně časté tady však jsou výpadky elektrického proudu, způsobené neschopností pokrýt stoupající denní potřebu energie z místních zdrojů. Pro přístroje citlivé na výkyvy napětí se vám určitě bude hodit stabilizátor.

Pitná voda

Zdravotním obtížím se snadno vyhnete konzumací výhradně balené vody, která je k dispozici v hotelu i v prodeji v každém městě. V žádném případě nepijte tekutinu z veřejných kohoutků (často silně chlorovanou) a už vůbec ne z přírodních pramenů. A dodržujte standardní hygienické návyky včetně důkladného mytí rukou před jídlem a omytí ovoce před jeho spotřebou. Vyhněte se nápojům s ledem a zmrzlině z kiosků na ulici.

Bezpečná dovolená v Albánii

Bezpečnostní situace v albánských přímořských letoviscích se považuje za solidní a srovnatelnou s obdobnými turistickými centry v jihozápadní polovině Balkánského poloostrova. Stejně jako v jiných místech vysoké koncentrace lidí i zde dochází k drobným krádežím, proto si dobře hlídejte hotovost a cennosti, cestovní doklady, platební karty a příruční zavazadla.

Dvojnásob opatrní buďte během pohybu v horských regionech na severu u hranic s Černou Horou a Kosovem. V každém případě se vyhněte nočnímu pohybu v prázdných městských ulicích, nocování na parkovištích a osamocenému cestování.

Jak se domluvit v Albánii

Úřední řečí v Albánii je albánština. Byť se jedná o indoevropský jazyk, pro Středoevropana je naprosto nesrozumitelná (můžete se však pokusit naučit několik základních slovíček). V hotelech a rekreačních oblastech se docela obstojně domluvíte anglicky a často také italsky.

Opalování

Horké počasí na plážích Albánie láká k chytání bronzu. Letní slunce tady má skutečnou sílu, proto dbejte na dodržování zásad bezpečného opalování.

Na místě ve stínu používejte voděodolný opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem, pokožku slunečnímu svitu přivykejte postupně, noste pokrývku hlavy a sluneční brýle s kvalitním UV filtrem. Hodně pijte.

Opalování „nahoře bez“ si raději odpusťte, neboť Albánie je převážně muslimskou zemí. Dvojdílné plavky (bikiny) však na plážích rekreačních resortů nevyvolávají žádné problémy.