Velká mešita šejka Zayeda

Lokalita: Arabské emiráty Arabské emiráty Velká mešita šejka Zayeda
Typ: Architektura

Náš názor

Velká mešita šejka Zayeda, jeden z divů arabského světa

S kapacitou až 41 tisíc věřících, rozměry 420 x 290 metrů a plochou 12 hektarů patří Velká mešita šejka Zayeda mezi největší na světě. Jako jediná v emirátu Abú Dhabí umožňuje vstup i nemuslimům včetně žen.

Velkou mešitu šejka Zayeda najdete poblíž obchodního letiště Al Bateen Executive Airport ve východní části Abú Dhabi. Z jižní strany ji lemuje rychlostní silnice Al Khaalej Al Arabi a z východní přivaděč k dálnici E10. Daleko odsud není ani fotbalový stadión Zayed Sports City Stadium a zábavní park Khalifa.

Proč vstoupit do Zayedovy mešity

Velká mešita šejka Zayeda, architektonický skvost z bílého mramoru, slouží svému účelu od roku 2007, tedy po 11 letech výstavby (spolykala 13 miliard korun). Své pojmenování získala podle šejka a prezidenta Zayeda bin Sultan Al Nahyana (1918-2004), který je pohřben ve zdejším mauzoleu.

Velká mešita šejka Zayeda je bohatě zdobená zlatem, drahokamy a křišťálem značky Swarovski. Areál mešity zahrnuje kromě vlastního chrámu a čtveřice minaretů (o výšce 107 metrů) také zahradu, školu, knihovnu, nemocnici a lázně. Raritu mešity tvoří gigantický lustr a největší koberec na světě vážící 35 tun. Přes tisícovku tkalců na něm v Íránu pracovalo skoro 2 roky.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím