Paklenica

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Paklenica
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Paklenica, svět kamene, výšlapů a úkrytů

Národní park Paklenica v masivu Velebit se může pochlubit největší chorvatskou stěnou Anića Kuk (712 metrů), opravdovou lahůdkou pro každého horolezce. Spoustu nádhery si však připravil i pro běžné turisty.

Horská oblast Paklenica se rozkládá v Severní Dalmácii, asi 45 km od Zadaru, nad městy Starigrad a Seline. Je to v místech, kde Velebitský průliv (oddělující od pevniny ostrov Pag) končí a úzká úžina ho propojuje se zálivem Novigradsko more.

Kouzelné rozhledy a tajemství ve skalách

Paklenica sice svou rozlohou (95 km2) zabírá takřka neznatelnou část pohoří Velebit, nicméně patří k jeho nejkrásnějším částem. Právě tady se vypínají i jeho nejvyšší vrcholy: Vaganski vrh (1 757 m n. m.), Sveto Brdo (1 751 m n. m.), Babin vrh (1 738 m n. m.) a Malovan (1 709 m n. m.). Otevírá se z nich báječný výhled na celý národní park.

Kromě horolezeckých stěn v kaňonu a vysokých kopců láká Paklenica návštěvníky četnými jeskyněmi (nejznámější je Manita Peć) nebo tajným krytem komunistického prezidenta Josipa Broze Tita. Ideálním místem pro vstup do areálu NP Paklenica, protkaného sítí značených cest, je parkoviště v obci Marasovići kousek od Starigradu.

  • Neváhejte tedy a navštivte Paklenici v Dalmácii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím